Zora düşen vatandaş çareyi ihtiyaç kredisinde buldu

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi'nin nisan ayı raporuna nazaran, bankaların vatandaşa kullandırdığı ferdi kredi hacmi bir yılda 122 milyar lira artışla 642 milyar liraya dayandı.

Kelam konusu periyotta bankalara ferdî kredi borcu bulunan kişi sayısı 1.2 milyon artışla 31.8 milyona çıktı. Vatandaş en çok gereksinim kredisi kullandı. 2019'un Nisan ayında 217 milyar lira olan muhtaçlık kredisi borcu aradan geçen bir yılda 312.6 milyar liraya ulaştı. Mart ayında bankalara 24.8 milyon kişinin muhtaçlık kredisi borcu varken, bu sayı nisanda 25.8 milyona fırladı.

En dikkat cazip artış ise ‘ilk kez' muhtaçlık kredisi kullananların sayısında görüldü. Birinci sefer gereksinim kredisi kullananların sayısı aylık ortalama 120 bin olurken, bu sayı bu yıl nisanda 920 bin bireye çıktı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, gereksinim kredilerinde yaşanan artışa dikkat çekti. Karabat, “TBB donelerine nazaran, nisanda 920 bin kişi birinci defa muhtaçlık kredisine başvurmuş durumda. Gereksinim kredisi kullananların kişi başına borcu geçen yıl 8 bin 858 liraydı. Bu yıl bu sayı 11 bin 853 liraya yükseldi.

Salgın periyodunda işsizlik arttı, artık her ailede geliri olmayan ek bir fert bulunuyor. Bu koşullar altında hükümet yarını düşünmeden muhtaçlık kredilerini yurttaşa dağıttı. Yarın bu borçlar nasıl ödenecek”dedi. 920 bin kişinin bu yıl nisanda birinci sefer gereksinim kredisiyle tanıştığını, mayısta bu sayının daha da arttığını vurgulayan Özgür Karabat, geçen aylara nazaran sayının 8'e katlandığını tabir etti.

CHP'li vekil, “TBB'nin son 12 aylık olgularına nazaran o ay içinde birinci defa gereksinim kredisi kullanan sayısı en az 92 bin en çok 147 bin olmuş. Geçmiş 11 ayın ortalaması 120 bin. Buna karşılık Nisan ayında bu sayı 920 bine fırlıyor. Yani geçmiş 11 ayın ortalamasının yaklaşık 8 katına ulaşıyor” dedi.

BORCU OLMAYAN KALMADI

Karabat, “31 milyon yurttaşımızın bankalara kredi borcu var. Geri kalan nüfus ise aile fertleri ya da evlatlardan oluşuyor. Yani kredi borcu olmayan neredeyse yok. 1 yıl evvel nisan ayında 217 milyar lira olan muhtaçlık kredisi borcu bu yılın nisan ayında 312.6 milyar liraya ulaştı” diye konuştu.

BORCU EN SÜRATLI ARTAN KENT HAKKARİ

TBB Risk Merkezi olgularına nazaran, 2020 yılı Nisan ayı itibariyle itibarıyla İstanbul'da 199 milyar TL, Ankara'da 64 milyar TL ve İzmir'de 45 milyar TL meblağında ferdi kredi bulunuyor.

Hakkari, yüzde 62 ile son 12 ayda kişisel kredi bakiyesi en çok artan vilayet oldu. Kişi başına ortalama ferdi kredi (kredi kartı dahil) yekun bakiyesi en yüksek vilayetler ise sırasıyla, Ankara, İzmir, Mersin oldu.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top