Petrolde ikinci dalga endişesi

Petrol fiyatları, 2. koronavirüs dalgasının toparlanmaya tehdit oluşturacağı endişelerinin, büyük üreticilerin arz kısıntılarına ve Fed'in ABD iktisadına yönelik ek desteğine ağır basması sonucu tekrar düşmeye başladı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, dün son üç seansta birinci kere yükseldikten sonra yüzde 1 civarında düşerek varil başına 37 doların altına indi. Pekin'de tekrar ortaya çıkan virüs vakaları ve ABD'nin aralarında Arizona ve Florida'nın da bulunduğu birtakım eyaletlerinde vaka sayısındaki keskin artış, pandemide şimdi en bedin arkada kalmadığı yuolundaki tedirginliği artırıyor.

Bu kaygılar kısmen OPEC + koalisyonu üyelerinin geçenlerde artırılan üretim kısıntılarına uymakta olduklarına ait işaretlerle bir nebze azalıyor. Suudi Arabistan birtakım Asya rafinerilerine satışlarını yüzde 40 kadar azalttı ve Irak üretimde güçlü kesintilere gidecek. Öte yandan, ABD merkez bankası Fed, hususî kol tahvil alımlarına başlayacağını duyurdu ve bu açıklama tüm finans piyasalarında havanın biraz düzelmesine yol açtı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top