Bilim Kurulu Üyesi uyardı! İşte marketlerdeki yeni tehlike

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Ağır Bakım ve İç Illetleri Eksperi ve Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, marketlerde alışveriş otomobillerinin salgın açısından risk olduğunu söyleyerek, ikazlarda bulundu.

'ALIŞVERİŞ SONRASI ELLER KESINLIKLE TEMİZLENMELİ'

Prof. Dr. Yamanel, bulaşı engellemede bu otomobillerin dezenfeksiyonun değerli olduğunu belirterek, “Öncelikle her hengam dediğimiz üzere bu virüse karşı el hijyeni çok kıymetli. Marketlerdeki alışveriş otomobilleri da çok sık dokunulan ve elden ele dolaşan araçlar. O nedenle bunların bilhassa tutulan alanlarının sık sık su ve deterjanla temizlenmesi ve daha sonra tahminen çamaşır suyu çözeltisiyle silinmesi çok kıymetli. Otomobiller ile temastan sonra kesinlikle el hijyenine dikkat etmemiz gerekiyor. Alışveriş bitiminde ulaşabiliyorsak su ve sabunla en az 20 saniye iyice ovarak ellerimizi temizlememiz gerekiyor. Şayet su ve sabuna ulaşamazsak el dezenfektanı ya da kolonyanın da kesinlikle kullanılması lazım” diye konuştu.

MARKET ARABASI İÇİN DEZENFEKTAN KABİNİ

İşletmeler de alışveriş otomobillerinin paklığı için farklı teknikler kullanıyor. Kimi marketlerde otomobiller suyla yakınıp, silinerek temizlenirken, kimisinde de şahsi dezenfektan kabinleri kullanılıyor. Kişisel üretilen kabinde dakikada 50 market arabası birebir anda dezenfekte edilebiliyor.

'VİRÜSLE İLGİLİ HİÇBİR KALINTI KALMIYOR'

Üretici firma başkanı Tunca Çıplak, market arabası dezenfeksiyon cihazı ile ilgili malumat verdi.

Çıplak, “Proje ve imalat kısmı külliyen yerli olan bir eser ortaya koymaya çalıştık. Marketler temel gereksinimlerin karşılandığı ve bulaşıcı zincirinin olduğu bir nokta. Ve bulaş zincirinin kritik noktası da market otomobillerinin temas yanı. Bu cihaz ile dakikada 50 market otomobilini dezenfekte edebiliyoruz. Cihaz maksimum 38 litre ilaçlı su kapasitesine sahip. Bununla 6 bin alışveriş otomobilini dezenfekte edebiliyoruz. Sıhhat Bakanlığı’nın onay verdiği rastgele bir dezenfektan maddeyi de bu cihazda kullanabiliyoruz. Dezenfektan unsurun temas ettiği yüzeylerde virüsle ilgili hiçbir kalıntı kalmıyor” sözlerini kullandı.

'TEDİRGİN OLUYORUZ'

Alışveriş yapan vatandaşlar da market otomobillerini kullanırken tedirgin olduklarını söyledi. Aziz İmrenk, “Biz bu arabayı aslında eldivenle de kullanabiliriz; ancak bilim adamları eldiven kullanmanın sakıncalı olduğunu söylediği için eldiven kullanmadan alışveriş arabasının buralarından tutmak zorunda kalıyoruz. Tutmadan evvel çantamdan ıslak mendilimi çıkarıp tutacağım yanları siliyorum. Zira bu mahallere akşama kadar kimler değiyor ve o insanların mikrop taşıyıp taşımadığını bilemeyiz. Onu da götürüp çöpe atıyorum. İşim bittikten sonra da derhal ellerimi dezenfekte ediyorum” diye konuştu.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top