Uzmanlardan hayati uyarı: YKS büyük bir pike neden olabilir, ertelenmesi lazım

Prof. Esin Davutoğlu Şenol, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamalarının gevşetilmesinin akabinde, “Dışarıdaki kalabalıklar mecnunluk, 3 aylık emeğimiz boşa gidecek” demişti. Prof. Şenol bu defa de artan vaka sayıları nedeniyle yaklaşan üniversite testlerinin kendisini çok endişelendirdiğini söyledi. 

Prof. Şenol açıklamasında 27-28 Haziran'da gerçekleştirilecek Üniversite Kurumları Sınavı'nın (YKS) büyük bir pike neden olabileceğini vurguladı.

'AŞI İÇİN HAYLI BİR YOLUMUZ VAR'

Prof. Esin Davutoğlu Şenol, 14 günlük kuluçka mühletinin ahir katlanan vaka sayılarını şöyle yorumladı:

“Virüsün bulaşma suratı rakamlara yansıdı ve daha da yansıyacak. Olmaması beklenmez zira matematik denklemi üzere formülümüz var elimizde. Onun dışına çıkmak için virüs ya vazgeçiş mutasyonu yapacak ki onun için mühlet daha çok erken ve bunun izlerini görmüyoruz ya da bir aşı bulunacak ve hayatımıza girecek. Aşı için de hayli bir yolumuz var yahut dehşetli tesirli bir ilaç bulunacak. Bir kısım insan ekmek parasından oldu, bir kısmı ekmek parası için sokaklara çıkıp marazı göze aldı. Bizim üzere beşerler da kelle koltukta uğraş verdi. Bu üç kısmın dayanılmaz fedekarlığı ile bir noktaya getirilebildi. Bu kadar hengam geçince pandemi yorgunluğu, pandemi uyumsuzluğu meydana çıktı. Ayan sayıda vaka görülsün de ondan sonra yavaş yavaş açılmalar başlar derken evvel süratli açılmaları gördük. Her şey birden açıldı. Açılma elbette olacak lakin planlı olması gerekir. Yalnızca açmak değil açtığınız yanların sıkı sıkı denetlenmesi, tahlillerinin yapılması akabinde da sürdürülmesi gerekir.

'YKS BÜYÜK BİR PİKE NEDEN OLABİLİR'

1 Haziran günü ile açılsın kararıyla bir arada 1 Haziran’ı bu salgın için milat olarak Türkiye kaydedecek. O gün benim de Tunalı Hilmi caddesinde şaşkınlığı gizleyemediğim durumda divaneler üzere bütün toplumsal aralar aşılarak, gerekli gereksiz kalabalıklaşmalar yaşanarak ki biz daima ne bu yaz ne de bu sene bunların olamayacağını olursa da her seferinde virüs bizi alt edecek. Tedbirlerin hepsini birden kaldırınca, beşerler da hepsi birden kalkmış tedbirleri virüs gitti diye algılayınca Nisan ortasındaki rakamlara neredeyse dönmüş olduk. Bulaşma suratı yukarıya yanlışsız tırmanıyor. Bulaşma suratı azaltılmış bir virüsün on günde bir ikiye katlanan vakalar halinde yansıdığını görüyoruz bu daha da kısalabilir, süratle dalga büyüyebilir. Önümüzde üniversite giriş testi YKS var. Üniversite imtihanının yapılması beni çok endişelendiriyor. Büyük bir pike neden olabilir. Çok çokça insanın bir araya toplanacağı ve saatler geçireceği bir ortam. Test tarihinin ertelenmesi lazım.”

YKS 2020 NE HENGAM YAPILACAK?

3 oturum biçiminde yapılacak olan Üniversite Kurumları Imtihanı (YKS);

* YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacak ve 165 dakika sürecek.

* YKS testinin gayri ayağı olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 10.15'te başlayacak ve 165 dakika sürecek.

* YKS'nin son oturumu olan Yabancı Lisan Testi (YDT) ise 28 Haziran 2020 Pazar günü 15.45'te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top