Uzaktan eğitim süreci 19 Haziran’da sona erecek

Koronavirüs salgın önlemleri kapsamında, 23 Mart Pazartesi günü TRT EBA TV ekranlarından başlanan uzaktan eğitim süreci, 2019-2020 eğitim talim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek.

Ulusal Eğitim Bakanlığınca, eylül ayında ilkokula başlayacak evlatlar için yaz mektepleri açılacak. Ayrıyeten, EBA TV'de 29 Haziran'da tüm yaz tatilini kapsayacak yeni yayın kuşağı başlatılacak.

EBA TV'de TYT ve AYT deneme testleri, 17-18 Haziran ve 20-21 Haziran'da düzenlenecek.

LGS 20 HAZİRAN'DA

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi test ise 20 Haziran'da uygulanacak. Testte, koronavirüse karşı önlemler alınacak. Test sonuçları, 16 Temmuz 2020 tarihinde “https://www.meb.gov.tr” internet adresinden açıklanacak.
ÖSYM, 27-28 Haziran'da Üniversite Kurumları Sınavı'nı (2020-YKS) gerçekleştirecek.

YAZ DEVRI SEMİNERLERİ 22 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK

Ulusal Eğitim Bakanlığınca, olağanlaşma süreci kapsamında 1 milyona yakın hocanın yaz devri mesleksel çalışmaları, 22-30 Haziran'da yüz yüze ve çevrim içi olarak düzenlenecek.

Öte yandan, mekteplerin açılacağı tarihe kadar 500 bin hoca ve mektep başkanı için Türk eğitim tarihinin en büyük uzaktan eğitim mesleksel gelişim programı yürütülecek.

TELAFİ EĞTİMLERİ 31 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK

Resmi eğitim ve tedrisat kurumları için yüz yüze telafi, tamamlama ve ahenk eğitimi, 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Yüz yüze telafi eğitimleri üç hafta sürecek ve ders yılında destekleme ve yetiştirme kursları aracılığıyla yıl uzunluğu devam edecek.

Bu süreçte, mekteplilerin mektebe armonisine, psikososyal mealde desteklenmelerine, uzaktan eğitimde elde edilen kazanımların ve akademik gereksinim durumunun tespitine, temel derslerdeki telafisine yoğunlaşılacak.

Hususî mektepler ise 15 Ağustos itibarıyla talebelerinin gereksinimlerini dikkate alarak en az üç hafta olacak formda, yüz yüze telafi, tamamlama ve ahenk eğitiminin başlangıç tarihini ve müddetini kendileri belirleyecek.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top