Sütlü Nuriye tarifi ve malzemeleri | Sütlü Nuriye tatlısı nasıl yapılır? (Videolu anlatım)

40 kat hamurun ince ince açılıp, üst üste dizilmesiyle ve çeşitli gereçler eklenerek ortaya ağızlarda sıcak, tatlı ve yumuşak bir tat bırakan Sütlü Nuriye tatlısının gereçleri arasında, buğday nişastası, file fındık, Antep fıstığı, süt, toz şeker, su, tereyağı üzere eserler bulunuyor.

SÜTLÜ NURİYE MATERYALLERI

3/4 su bardağı süt, 1 adet yumurta, 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi, 1 çay bardağı ayçiçek yağı, 3,5 su bardağı un, 1 çay bardağı ayçiçek yağı 1/5 çay kaşığı tuz, 

İçi için:

2 su bardağı file fındık

Hamurları açmak için:


1/2 su bardağı buğday nişastası

Şerbeti için:

2 su bardağı su, 2 su bardağı süt, 4 su bardağı toz şeker

Üzeri ve yufka araları için:

200 gram tereyağı

Servisi için:

3 yemek kaşığı toz antep fıstığı (boz fıstık)

TANIMIN PÜF NOKTASI

Fırından çıkan sütlü nuriye tatlısının dinlenmiş (ilk sıcaklığını atmış), sütlü şerbetin de sıcak olmasına dikkat etmek gerekir. Öbeklere ayrılan hamur bezelerinin en üst katına nişasta serpiştirmeyin, hamurları oklava ile birlikte olduğunca ince biçimde en az tepsi büyüklüğünde açmaya çalışın.Erittiğiniz tereyağını dikkatli bir biçimde süzerek, sadeyağ olarak da bilinen süt köpüksüz tereyağı hazırlayın. Aksi hâlde kazein denilen süt köpükleri, pişme sırasında tatlının üzerinde yanıklar oluşturur.

SÜTLÜ NURİYE NASIL YAPILIR?

Elinizdeki unu derin bir karıştırma kabına dökün. Unun orta kısmını parmak uçlarınızla havuz üzere açarak yayın, süt, yumurta, üzüm sirkesi, ayçiçek yağı ve tuzu ekleyin.

Tüm malzemeyi karıştırıp una yedirerek kulak göğsünden bir kesim daha sert bir hamur hazırlayın. Hamuru, üzerine nemli bir bez ile kapatarak 30 dakika kadar buzdolabında dinlendirmeye bırakın.

Dinlenen hamuru, kırk eşit kesime böldükten sonra mermer bir tezgah üzerinde yuvarlayın. Nişasta serptiğiniz tezgah üzerinde her bir hamur bezesini bir tabak büyüklüğünde açın.

Aralarına nişasta serperek açtığınız hamurları iki münferit küme biçiminde (20'li iki grup) arka arda sermenizin akabinde bir oklava ile incecik açın.

Yufka katlarının aralarını yağlamak ismine tereyağını küçük bir tencerede kısık ateşte erittikten sonra, kazein ismi verilen süt köpüğünü üzerinden dikkatli bir biçimde alıp kullanmamak üzere bir kenara bırakın.

Yufka inceliğinde açılmış 20 bezeyi, tereyağıyla yağlanmış fırın tepsisine aralarına bir fırça yardımıyla eritilmiş tereyağı damlatarak üst üste olacak biçimde açın.

File fındığın bütününü taban katı üzerine aralarda boşluk olmayacak biçimde serpiştirin.

Yufka inceliğinde açılmış gayri 20 bezeyi, ara kata serpiştirdiğiniz file fındık üzerine bir fırça vesilesiyle eritilmiş tereyağı damlatarak üst üste açın.

40 kat incecik, el açması baklava yufkasından oluşan sütlü nuriye tatlısını keskin bir bıçak ile birlikte yufkalara zarar vermeden kare dilimler biçiminde dikkatlice kesin. Kalan eritilmiş tereyağını üzerine gezdirdikten sonra evvelden ısıtılmış 180 radde fırında, 30-35 dakika yufkaların üzeri kızarana dek fırında bekletin.

Fırından çıkardığınız nar üzere kızarmış tatlının birinci sıcaklığı çıkıp soğumaya başladığı andan itibaren şerbetini hazırlamaya başlayın.

Tatlının şerbeti için; derin bir tencereye aldığınız toz şekeri, su ilavesiyle birlikte eriyene kadar karıştırın. Ocağa alın ve kısık ateşte kanatın ve kaynayan şerbetin karışımına azar azar süt ekleyerek ocaktan indirin.

Soğuyan tatlıya sıcak şerbeti azar azar döküp şerbetini içmesine yardım diyanet. Servis tabağına aldığınız dilimleri istediğinize nazaran toz Antep fıstığıyla süslemenizin akabinde servis edin.

SERVİS ÖNERİSİ

File fındıkla hazırladığınız tatlının prodüksiyonunda ince çekilmiş ceviz içi kullanabilir, süslemesinde çekilmiş Antep fıstığını serpmeyebilirsiniz.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top