HDP’li eski Sur Belediye Başkanı Filiz Buluttekin için tahliye kararı

HDP'li eski Sur Belediye Lideri Filiz Buluttekin'in, “silahlı terör örgütüne üye olmak” günahından 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle yargılandığı dava, Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, Buluttekin, Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

AA'da mekan alan habere nazaran Cumhuriyet savcısı hazırladığı mütalaasında, kabahatin vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, üzerine atılı kabahat için kanunda öngörülen cezanın alt ve üst haddini dikkate alarak sanığın tutukluluk halinin devamı yanında görüş bildirdi.

BULUTTEKİN SUÇLAMALARI REDDETTİ

Savunmasında üzerine atılan suçlamaları reddeden Buluttekin, “Cenazelere diyaneti vecibeleri mahalline getirmek için katıldım. HDP'nin aldığı kararlar ve talimatlara uyarak bu biçimde hareket ederek, yasal olarak iştirak sağladım. Bu nedenle tahliyeme karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI VE ISIMLI DENETIM

Sanık avukatları da müvekkillerinin hatasız olduğunu öne sürerek, tahliyesi cephesinde karar verilmesini talep etti. Duruşma, delillerin kıymetli ölçüde toplanması, tutuklulukta geçirdiği mühlet, gelinen kovuşturma aşamasında sanığın kaçma, gizlenme, delilleri karartması ve somut olguların bulunmayışı hususlarını dikkate alarak, Buluttekin'in yurt dışı çıkış yasağı isimli denetim kararlarınca tahliyesine karar verdi.

EREN'İ ŞEHİT EDEN TERÖRİSTİN CENAZESİ KATILMIŞ

Buluttekin'in, Trabzon'un Maçka kazasında 15 yaşındaki Eren Bülbül'ü şehit eden teröristlerden al kategoride bölge alan PKK'nın lafta Karadeniz ortam sorumlusu “Zeynel” kod isimli Mehmet Yakışır'ın Diyarbakır'ın Bağlar kazasında Yeniköy Mezarlığı'ndaki cenazesi, hakkında yürütülen soruşturmalarda da 17 Mart'ta Tekirdağ F Tipi Saklı Cezaevinde terör cürmünden hükümlü, intihar ederek ömrüne son veren Zülküf Gezen'in taziyesi, 4 Aralık 2017'de de güvenlik güçlerince yürütülen operasyonda Bingöl kırsalında etkisiz hale getirilen terörist Hamdusena Atala'nın cenazesine katıldığı belirlenmişti.

15 YILA KADAR MAHPUS CEZASI İSTENİYORDU

İddianamede, Buluttekin hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” hatasından 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar mahpus cezası istenerek, mahkumiyeti halinde TCK'nin 53/1 unsurunda görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep ediliyor.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top