YKS sınav belgesi renkli mi olmalı? TYT, AYT ve YDT renkli ve siyah beyaz sınav giriş belgesi alma ekranı

https://ais.osym.gov.tr adresi üzerinden erişime açılan YKS test giriş evrakları, T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile çıkartılabiliyor. TYT, AYT ve YDT oturumlarında, ilgili imtihanın giriş dokümanını çıkaracak adaylar, test giriş dokümanını renkli yahut siyah-beyaz olarak edinebilir.

YKS IMTIHAN GİRİŞ EVRAKI RENKLİ Mİ OLMALI? 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) paylaştığı 2020 Yüksek Tedrisata Geçiş Imtihanı (YKS) kılavuzunda özetle şu malumatlar mekan alıyor;

Talebeler, imtihanın ilgili oturumuna ilişkin Teste Giriş Evraklarının siyah beyaz ya da renkli çıktılarını testte yanlarında bulundurmalı. Imtihanın ilgili oturumuna ilişkin Imtihana Giriş Dokümanı yanlarında olmayanlar, test binasına alınmaz.

Doküman üzerinde adayın fotoğrafının olması gerekiyor. Talebeler, bu evraklarının yazıcıdan dökümünü alırken doküman üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmesi gerekiyor. Evrakın ön kısmındaki ÖSYM’nin belirttiği malumatlar dışında ön ve art yüzünde rastgele bir yazı, fotoğraf, işaret üzere şeylerin olması durumunda adayın testi geçersiz sayılır. Teste Giriş Dokümanını kaybedenler, internetten yenisini çıkartabilir.

Imtihan giriş dokümanını edinmek için birinci başta “https://ais.osym.gov.tr” adresine giriş yapın.

Sahifeye girdikten sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve aday şifresi ile evraka ulaşabilir, yazıcından çıktısını çıkartabilirsiniz.

TEST TARAFLARI AÇIKLANDI 

28 Haziran 2020’de yapılacak olan 2020-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT), 27 Haziran 2020’de yapılacak 2020-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2020-YKS 3. Oturum Yabancı Lisan Testi (YDT) talebelerinin imtihana girecekleri bina/salonlara atanma süreçleri tamamlandı.

Mektepliler, imtihana girecekleri mahal malumatının mahal aldığı Teste Giriş Dokümanını, ÖSYM’nin internet sitesinden 15 Haziran 2020’de saat 14.30 itibarıyla T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile çıkartabilir.

YÖK'TEN TEST VADELER AÇIKLAMASI 

YÖK’ün açıklamasında, içerisinde bulunan harikulâde koşullar dikkate alınarak sadece bu yıl teste girecekler için uygulanacak 2 karar şu formda:

“TYT’de geçen sene verilen 135 dakikalık devir, yalnızca bu sene için 30 dakika daha ek ile 165 dakikaya çıkarıldı. Bunun yanında koronavirüs salgınının yarattığı olumsuz koşullar dikkate alınarak, merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek ismine ilgili puan çeşidinde uygulanan 180 baraj puanı da 'bu sene ile sonlu kalmak kaydıyla' 170'e düşürüldü. Bu kararla birlikte, geçen yılki donelere nazaran 112 ila 195 bin ek aday mekteplinin lisans programlarına yerleşebilecekleri kestirim ediliyor.

Üniversite Konseyi, yerkürede pek çok ortamda olduğu üzere üniversitede de harikulâde koşulların yaşandığı bir süreçten geçen gerçeğinin bilinciyle, global pandeminin oluşturduğu durumun dünün kararları ile yönetilemeyeceğinin farkında olduğu belirtildi. Görüldüğü üzere bu yılki imtihanın, bu yılki adaylar için geçen seneye ve gelecek yıllara nazaran epeyce avantajlı bir test olarak formüle edildiği aktarıldı. Son olarak bu sene yapılacak testin Sıhhat Bakanlığı ve Bilim Heyetinin görüşleri kapsamında hami tedbirler alınarak en mütenasip koşullarda yapılacağı talebeler ve ailelerine arz edildi.”

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top