PlayStation 5’in yarısı vergiye gidecek! PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar? PS5 ne zaman çıkacak?

'PlayStation 5 Türkiye fiyatı ne kadar?', 'Yeni PlayStation nasıl görünüyor?', 'PS5 çıkış tarihi zahir oldu mu?' sorularının karşılıkları internette araştırılıyor. Oyun konsolunu tercih eden 'gamer'ların uzun müddettir beklediği Sony oyun konsolunun resmi tanıtımı nihayet yapıldı. Dikey bir dizayna sahip olan PS5, standart ve dijital olmak üzere iki farklı sürümle gelecek. En çok merak edilen bahislerden biri de, memleketimizdeki fiyatının ne olacağı. Oyun konsollarından alınan verginin kısa müddet artırılmasının akabinde PlayStation 5'in memleketimizde satış fiyatının 10 bin TL'ye yakın olması bekleniyor. Detaylar haberimizde…

PLAYSTATION 5 NE HENGAM ÇIKACAK?

Japonya merkezli teknoloji şirketi Sony tarafından birinci olarak 1994 yılının sonlarında piyasaya sürülen PlayStation ailesinin son üyesi PlayStation 5 (PS5) ile ilgili merak edilenler ortaya çıktı. 11 Haziran 2020 Perşembe günü düzenlenen 'Future of Gaming' etkinliğinde, yeni nesil oyun konsolonun detayları görünür oldu. Yeni dikey tasarımı ve beyaz rengiyle dikkat çeken PS5'in çıkış tarihi ise ne yazık ki resmi olarak paylaşılmadı. Piyasa çıkış tarihinin, ilerleyen aylarda münferit bir aktiflikle duyurulması bekleniyor.

Ama Nisan 2020'de Sony tarafından yayınlanan iş ilanında, PlayStation 5'in çıkış tarihine bilerek yahut bilmeyerek taraf verildi. Laf konusu iş ilanı, Sony'nin PlayStation için donanım tedariğinde bulunacak yeni bir işçi arayışında olduğunu gösteriyor. Şirketin yayınladığı iş ilanına bakılırsa yeni PlayStation modeli ekim ayında raflardaki alanını alabilir.

MART 2021'E KADAR SONLU ÜRETİM YAPILACAK

Ama şirkete yakın kaynaklara dayandırılan haberlere bakılırsa Japonya merkezli Sony birinci etapta cihazın üretimini hudutlu sayıda tutmayı planlıyor. 

Bloomberg'de yan alan habere nazaran, birinci plana nazaran 2 milyon adet daha az üretilecek olan cihaz Mart 2021'de bitecek mali yıl içerisinde yaklaşık 5-6 milyon bandına çıkabilecek.

Bir evvelki nesil oyun konsolu PlayStation 4, satışa sunulduğu birinci iki çeyrekte 7,5 milyon satmıştı.

PLAYSTATION 5'İN FİYATI NE KADAR? TÜRKİYE FİYATI AYAN OLDU MU?

Sony, yaptığı açıklama ile eserin fiyatı hakkında haber vermese de PlayStation 5'in fiyatı Avrupa'da birtakım alışveriş sitelerinde yayınlandı. Amazon'un resmi sitesinde, 2 TB'lık versiyonun fiyatı 599,99 pound yani yaklaşık 669 euro olarak nokta aldı. Yeni kur ile bu fiyatın karşılığı yaklaşık 5 bin 160 TL oluyor. Doğal vergiler bu fiyata dahil değil. PSErobus ise PS5'in 500 dolardan piyasaya sürüleceğini tez etti.

PlayStation 5'in Türkiye fiyatıyla ilgili şimdi bir malumat bulunmuyor. Ancak kısa vade evvel oyun konsollarından alınan verginin artırıldığı biliniyor. Bu bağlamda PS5 için alınacak vergilerin listesi şöyle:

Geliş Fiyatı: 3062 TL

Yüzde 50 Gümrük Vergisi
Yüzde 18 KDV
Yüzde 20 ÖTV
Yüzde 1 Kültür Bakanlığı behresi
Yüzde 10 TRT hissesi

Vergiler sonrası fiyatı: 7223 TL + Satıcının kâr hakkı

PLAYSTATION 5'İN TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELER?

PS5 gücünü AMD'nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak ve sekiz çekirdekli bir işlemciye sahip olacak. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PlayStation 5, 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K seviyesine de çıkış yapabilecek deniyor.

Konsolun özellikleri arasında ise elbette en merak edilen kısım TFLOPS kıymeti. PS5 yeniden analistlerin çıkarımlarına nazaran 10 TFLOPS'tan daha yüksek bir bedele sahip olacak. 

Xbox Scorpio'nun 6 TFLOPS, PS4 Pro'nun 4.2 TFLOPS olduğu düşünülünce bu nitekim de çok önemli bir fark.

* Eski nesil oyunlarla koordinasyonlu olacak,
* Sanal gerçekliği bir adım öteye taşıyacak,
* Işın izleme teknolojisine sahip olacak,
* Kişisel üretilmiş bir ses yongasına sahip olacak,
* Bekleme ekranlarını saliseler ile ölçtürtecek bir SSD’si olacak,
* 8K çözünürlük desteği olacak.

Oyun deneyimini geliştirmek ismine yeni PS5 aksesuarları da duyuruldu:

* PULSE 3D kablosuz kulaklık – 3D ses desteği ve çift gürültü engelleyen mikrofon;
* HD Kamera – oyunların harika anlarında kendilerini canlı yayınlayan oyucular için çift 1080p lens özelliği;
* Medya Kumandası – sinemalar ve stream servisleri arasında kolaylıkla gezinmek için dahili mikrofona sahip uzaktan kumanda;
* DualSense Şarj İstasyonu – iki adet DualSense™ Kablosuz Denetimciyi basitçe şarj etme imkanı. 

YENİ PLAYSTATION NASIL GÖRÜNÜYOR?

PlayStation 5, iki farklı sürümle piyasaya çıkacak. Bu sürümlerden biri konsolun disk sürücülü, oburu de dijital sürümü.

DualSense ile başlayan çift renkli tasarım, yeni PlayStation'a da uygulanmış durumda. Kimi oyunseverler beyaz rengi beğenirken, birtakım kullanıcılar ise 'beyaz eşya'ya benzediği gerekçesiyle olumsuz not verdi.

PlayStation 5'in dizaynıyla ilgili dikkat çeken noktalardan bir başkasıysa dikey halde tanıtılan birinci oyun konsolu olması. Sony, isteğe nazaran konsolu yatay ya da dikey olarak kullanmaya müsaade veren bir stand geliştiriyor olsa da konsolun dikey tasarruf haliyle tanıtılması dikkat çekti.

DOKUNMATİK SİSTEMİ YENİLENDİ

PlayStation 5'in yeni denetim cihazında DualSense'te iki kıymetli yenilik bulunuyor. Bunlardan birincisi PS5'e gelen 'haptic' dokunma sistemi olacak. Bu yeni teknolojiyle denetim cihazında bulunan haptic sensörler sayesinde kullanıcılar, dokunma müddeti ve şiddetine nazaran farklı reaksiyonlar alabilecek.

Type-C şarj girişine konut sahipliği yapan DualSense’in süratli şarj desteğine sahip olup olmadığı ise şu an için bilinmiyor.

YENİ TİTREŞİM MODELİ, GERÇEKÇİLİĞİ ARTIRACAK

Sony Entertainment CEO'su Jim Ryan'ın açıklamasına nazaran, PlayStation 5'teki bu sistem, oyuncuların bir yarış esnasında duvara çarptığında yahut bir futbol maçında ikili uğraşa girdiğinde, yaşadığı 'titreme' deneyimini daha gerçekçi bir halde sunacak. Tekrar araba yarışlarında aracın sürüldüğü tabana (çamur, toprak, asfalt, çim…vs) nazaran oyun koluyla farklı reaksiyonlar alınabilecek.

PS5 ile gelen bir öbür değerli yenilik ise tetikleme düğmelerinde (L2 / R2) olacak. Sony'nin yeni nesil oyun konsolundaki oyun kollarında L2 ve R2 üzere düğmeler yanına oyun geliştirici şirketler tarafından programlanabilir olan yeni nesil sensör yan alacak. Böylelikle oyuncular, ellerinde ok ve yay yokken de el hareketiyle ok atabilecek. Yeniden bir arazi aracının suratını arttırmak için el hareketlerini kullanabilecek.

PLAYSTATION 5 OYUNLARI

Tüm devirlerin en büyük oyun serilerinden olan Grand Theft Auto, SIE ve Rockstar Games'in yakın işbirliği sayesinde PS5'e geliyor. Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online'ın gelişmiş ve genişletilmiş sürümleri 2021'in 2. yarısında PS5 için çıkacak. Teknik iyileştirmeler, görsel yükseltme ve performans geliştirmeleri ile birlikte GTAV & GTA Online, PS5 donanımının ve yeni özelliklerinin tüm avantajlarını kullanacak, her zamankinden daha hoş ve daha hassas olacak. Ayrıyeten, Grand Theft Auto'nun tek başına oynanabilir versiyonu da indirilebilir olacak ve çıktığı devir tüm PS5 sahipleri için birinci 3 ay fiyatsız olacak. Bir defa alındığı vakit, oyunun indirme hakkı alınmış olacak ve PlayStation Plus üyeliğiyle birlikte PS5 sahipleri GTA Online’ı dilediği kadar oynayabilecek. Son olarak, bugünden itibaren, GTAV PS4 sahipleri 2021 yılında oyunun PS5 versiyonu çıkana kadarki her ay 1 milyon GTA doları alacaklar.

SIE Worldwide Studios ve 2. parti firmaların PS5 oyunları

* Astro’s Playroom (Japan Studio)
* Demon’s Souls (Bluepoint Games / Japan Studio)
* Destruction All Stars (Lucid Games / XDEV)
* Gran Turismo 7 (Polyphony Digital)
* Horizon Forbidden West (Guerrilla Games)
* Marvel’s Spider-Man Miles Morales (Insomniac Games)
* Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games)
* Returnal (Housemarque / XDEV)
* Sackboy A Big Adventure (Sumo Digital / XDEV) 

Üçüncü parti yayıncı ve geliştiricilerin PS5 oyunları

* Bugsnax (Young Horses)
* DEATHLOOP (Bethesda)
* Ghostwire: Tokyo (Bethesda)
* Godfall (Gearbox Publishing / Counterplay Games)   
* Goodbye Volcano High (KO-OP)
* Grand Theft Auto V ve Grand Theft Auto Online (Rockstar Games)
* HITMAN 3 (IO Interactive)
* JETT : The Far Shore (Superbrothers)
* Kena: Bridge of the Spirits (Ember Lab)
* Little Devil Inside (Neostream Interactive)
* NBA 2K21 (2K, Visual Concepts)
* Oddworld Soulstorm (Oddworld Inhabitants)
* Pragmata (Capcom)
* Project Athia (Square Enix/Luminous Productions)
* Resident Evil Village (Capcom)
* Solar Ash (Annapurna Interactive / Heart Machine)
* Stray (Annapurna / Blue Twelve Studio)
* Tribes of Midgard (Gearbox Publishing / Norsfell)
* The Pathless (Annapurna Interactive / Giant Squid)

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top