İBB Meclis üyesi Ali Kıdık: İstanbul Havalimanı’nın üçüncü pisti şartnameye uygun yapılmadı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Yeterli Partili Üyesi Ali Kıdık, İstanbul Havalimanı'nın üçüncü pistin şartnamede yazdığı formda yapılmadığını ileri sürerek,”Burada devlete ve tefviz şartnamesine karşı ayak oyunu var. Pist demeye 50 bin tane şahit lazım. 120 milyonla 150 milyon Dolar civarında kendilerine kâr etmişler” dedi.

İstanbul Havalimanı’nda imalatı tamamlanan 3. bağımsız pist, Devlet Konukevi ve cami, 14 Haziran tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleşen merasim ile hizmete açıldı.

Açılışı gerçekleşen 3. Pist ile ilgili ANKA'ya konuşan DÜZGÜN Parti İBB Meclis üyesi Ali Kıdık, tefviz şartnamesine uyulmadığını argüman etti. “İyileri alkışlamakla birlikte aksilikleri da yazmakla yükümlüyüz” diyen Ali Kıdık, “İstanbul Havalimanı’nda üçüncü pist açıldı. Evet, çok şık bir şey, üç tane uçağımız tıpkı anda kalkacak, uçaklar havada beklemeden iniş-kalkış yapacak lakin bunun bir de yansımasına bakmak lazım. Kişiler Türkiye’de hakikat yönlendirilebiliyor mu, yanlışsız bilgilendiriliyor mu ona bakmak lazım” dedi. Kıdık, şöyle konuştu:

“Ben incelediğimde bu pistin uzunluğu, 3.750 metre, genişliği de 60 metre olması gerekiyordu. Ve bunun yanında da taksi yolları, tıpkı pist üzere olması gerekiyordu. Nasıl yapmışlar? Pistin uzunluğu 3.060 metre yapılmış, eni de 45 metre hasebiyle burada bir soygun var! Burada devlete karşı, tefviz şartnamesine karşı ayak oyunu var.”

“120 İLA 150 MİLYON DOLAR KÂR ELDE ETTİLER!”

“Şimdi ben bunu lisana getirmek zorundayım. Niçin? Ben sorumlu bir vatandaşım sorumlu bir gazeteciyim” diyen Kıdık, tefviz ile ilgili yeni edindiği malumatları de şu laflarla aktardı:

“Bugün edindiğim habere nazaran 120 milyon ila 150 milyon Dolar civarında kendilerine kâr etmişler fakat devlete zarar uğratmışlar. Bunu kastetmek istedim yalnızca. Alışılmış bundan alınanlar oluyor. Doğruyu söylemek bu devlette maatteessüf yanlış algılanıyor. Benim kastettiğim yalnızca tefviz şartnamesi ne ise onu yapın. Artık niçin 45 metre eni? Zira burada bir çalma var.”

“45 METRE TEHLİKELİ”

Şartnameye nazaran 60 metre genişliğinde olması gereken pistin, 45 metre yapıldığını tez eden Ali Kıdık, meydanın rüzgârlı olması sebebiyle tehlikeli olduğunu söyledi. Kıdık, “Uçaklara yan rüzgâr vurduğu vakit sapma olabilir iniş sırasında binaenaleyh 45 metre tehlikeli şu anda. Uçak pistten çıkabilir yan rüzgârdan ötürü. Ve uzun pist olmasının sebebi ağır uçaklar inecek buraya. Ağır uçakların inişinde pistte, vakit devir yağmur olacak, birçok vakit rüzgâr olacak. Bunun inişinde-kalkışında, uçağın koşmasında zahmet olmasın diye bu bu türlü planlandı ve tefviz şartnamesi böyle” dedi.

“İHALE ŞARTNAMESİNE VE HUKUKA AYKIRI”

Ali Kıdık, “Şimdi Devlet Hava Meydanları’nın burayı teslim aldığını varsayalım büsbütün hukuka ters, külliyen tefviz şartnamesine hilâf. İleri ki periyotlarda ne olacağı zahir değil bu memlekette. Bugün bu türlü kalacağını varsayanlar yanlış düşünüyorlar zira ileride bir şey olduğu devir, bir değişim olduğu vakit tahminen bilemiyoruz o hengam bunlar daima hukuk önüne gelecek ve bu arkadaşlar yargılanacak. Ben onları da uyarıyorum. Yapmayın zira bu tefviz şartnamesine karşıt olduğu için yarın hukukla karşı zıdda gelecekler” diye konuştu.

“PİST DEMEYE 50 BİN TANE ŞAHİT LAZIM”

14 Haziran günü açılışı gerçekleşen üçüncü pisti, havaalanı harita planı üzerinden anlatan Kıdık, “Pistlerin yanında taksi yolları vardır. Tıpkı pist uzunluğu ve pist genişliği kadardır. Olağanda iniş yapan uçak, çabucak pisti terk etmek için farklı bir pist üzere bir alan vardır, taksi yolu deriz biz ona, o taksi yolu da maatteessüf 25 metre yapılmış. Buradan da çalınmış. Bir tane de yedek pist olması lazım ne olur ne olmaz yanılgıya düşer pilotlar vakit zaman oluyor. Mesela bizim Türk Hava Yolları’nın kimi uçakları askeri meydanlara indiği oldu. Binaenaleyh buradaki yanılmadan ötürü yedek piste inmesi gerekiyordu. Bu pistte yeniden 25 metre genişliğinde 3.060 metre uzunluğunda yapıldı ki, birçok kavisli. Pist demeye 50 bin tane şahit lazım. Pist de değil esasen bu türlü kavisli yollar yapılmış buraya. Piste inen uçak buradan çıkış yapsın bir biçimde körüklere kadar yahut park meydanına kadar ulaşsın diye. Binaenaleyh hem pistin uzunluğunda bir zahmet var hem de yan yollarda. Taksi yolu dediğimiz yollarda da maatteessüf tefviz şartnamesinin dışında yapılmış” dedi.

“AÇIKLAMA YAPILMADI”

İGA ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından şimdi husus ile ilgili açıklama yapılmadığını söyleyen Kıdık, “İlgililer maatteessüf bununla ilgili açıklama yapmadı. Cumhurbaşkanımız bence bu hususta yanıltılıyor, gerçek haber verilmiyor. Bunları da bir halde hem sizin aracılığınızla hem de başka kanalların aracılığıyla Cumhurbaşkanlığımıza, Ulaştırma Bakanlığımıza, devletin ilgilerine duyurmuş olalım” diye konuştu.

“DEVLET ZARARA UĞRATILMIŞTIR”

Malumat kaynakları konusunda da malumat veren Ali Kıdık, laflarını şöyle tamamladı:

“Niye 120 milyon ile 150 milyon Dolar arasında bir kayıp var dedim? Ya da şirket açısından yarar var. Bunu ben hem orayı yapanların içinden aldığım malumata hem de Devlet Hava Meydanlarının içinden aldığım habere dayanarak söylüyorum. Ben terminal yapımcısı değilim, işletmecisi de değilim lakin kaynaklarımı yanlışsız kullanıyorum. Münasebetiyle bu haberler büsbütün sahih. Devlet orada 120-150 milyon Dolar arasında bir zararda şu anda. Imalat açısından söylüyorum. Zira burası 25 yıl sonra devlete devredilecek şayet tefviz edilmezse. Keza devredilmese bile tefviz şartnamesine makul olmak zorunda. Zira artık tefviz alıyorsunuz başınıza nazaran yapamazsınız bunu koşulları var. Bunu bir kanunu, kitabı var. Buna münâsib yapmak zorundasınız. Bu açıdan devlet zarara uğratılmıştır.”

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top