İBB Başkanı İmamoğlu’ndan taksicilerin ‘İstanbul’u kilitleriz’ tehdidine cevap

İstanbul'a 5 bin yeni taksi kazandıracaklarını açıklayan İBB Lideri İmamoğlu, taksicilerden gelen yansıların akabinde açıklamalarda bulundu.

“İstanbul halkının taksi gereksinimi olup olmadığına karar verecek makam Bağcılar Oto Galerisi'ndeki birkaç taksi galericisi değildir” diyen İmamoğlu, “İstanbul'da tertibi bozucu bir fiile giren her şahıs, önünde devleti bulacaktır” tabirlerini kullandı.

“Yasaların İBB’ye verdiği her salahiyet kullanmaktan imtina etmeyiz” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Geçen hafta cuma günü yeni bir sürecin başlatılacağını, 5 bin yeni taksinin İstanbul'a katılacağını lisana getirmiştim. Elbette bunun bir kural, bir paylaşım ve birebir devranda bir süreci var. Biz, pazartesi günü 5 bin taksiyi sürece katmayacağız. Bu bir öngörü, bir çalışma ancak kararlı bir çalışma. Bu kararlı çalışmada şunu lisana getirelim: Evet, biz esnafımızla, esnafımızın gerçek temsilcileri ile odayla oturup bunları tartışacağız, konuşacağız. Neyi konuşmadık ki bunu konuşmayacağız, elbette konuşacağız. Lakin hiç kimse, yalnızca ve yalnızca kendini çıkarı üzerinden hareketle bizi kısıtlamaya kalkmasın. İBB, İstanbul'un 16 milyon kişisini temsil eder ve ona nazaran hareket eder. Yani İstanbul halkının taksi muhtaçlığı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir. Bunu bir defa altını çizelim. Sakın bizi farklı şeylerle tehdit etmeye çalışmasınlar.”
'Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban ettirmeyiz'

İmamoğlu, “Bilimsel araştırmalarla, üniversite raporlarıyla İstanbul'un yeni taksilere gereksinim duyduğu açıktır. Bütün yerkürede bunun örneği vardır. Kaldı ki pandemi süreci ile bir arada bütün yerkürede, münhasıran karantina sonrası, şahsi araç ve taksi tasarrufunun arttığı da nettir. Elbette ki, İstanbullunun konforlu taksi kullanma hakkı konusunda hassas davranacağız. Plaka fiyatları ile geçim sağlayan rantçılara bu süreci kurban etmeyiz, ettirmeyiz. İstanbul'da sistemi bozucu bir fiile giren her şahıs, önünde devleti bulacaktır. Bunun altını çizelim. Yani maddelerin İBB’ye verdiği her salahiyet kullanmaktan imtina etmeyiz. Şunu söyleyelim: Gerçek taksi esnafı, çok fakat çok rahat olsun. Hiç dert etmesin. Lakin taksinin sahibi ancak takside çalışan benim emekçi kardeşim hiç telaş etmesin. Yeni sistemde herkesin çalışma ve kiralama koşulu da iyileşecek. On binlerce esnafımız, on binlerce kişimiz, bu işten ekmek kazanan insan da rahat edecek. Çevre garantilerinden çevre haklarına kadar, sürecin disiplin altına alınması konusunda yeni bir devri başlatacağız. Herkesin gönlünü ferah tutmasını istiyorum.”

“16 MİLYON İNSANIMIN GÖNLÜ RAHAT OLSUN”

İmamoğlu, “İstanbul'un sistemi için, İstanbul'un disiplini için, turiste, gelen konuğa, İstanbullunun kendisine hizmet verirken, en iyi formda hizmet etmesi için, esnafının güvenliği için, taksinin biçimi, biçimi için savaşımızdan bizi kimse lakin kimse alıkoyamaz. Bütün bunlara esnafımızla birlikte karar vereceğiz. Onlar karar verecekler. Onun için tahminen birkaç yüz kişi üzülecek fakat binlerce taksi emekçisi ve milyonlarca İstanbullu, bu şık yeni taksi pratiğimizden memnun olacak. Bunun bir sürece gereksinimi var. Sabırla bizi takip edin. Arkadaşlarım, bütün teknik açıklamaları hem vatandaşlarımıza yapacak hem esnafımıza ve odaya yapacak bizi takip etmeye devam edin diyorum. Taksi konusunda, benim 16 milyon insanımın gönlü rahat olsun” dedi.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top