Fatih Sultan Mehmet’in ünlü tablosu 600 bin sterline satışa çıkıyor

Osmanlı İmparatorluğu devrinin en tesirli padişahı Fatih Sultan Mehmet'in, İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından 1480 yılında yapılan portresi, İngiltere'nin başşehri Londra'daki dünyaca ünlü müzayede salonu Christie’s 25 Haziran’da düzenlenecek müzayedede 400- 600 bin sterlin bedelinde satışa çıkarılacak.

Müzayedede, Venedikli ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden çıkan yağlı boya portreyi alıcıların beğenisine sunulacak. Fatih Sultan Mehmet'in yanında farklı bir kişi ile resmedilmiş “tek portre” olma özelliği taşıyan eser, müzayedenin en dikkat çeken kesimlerinde biri olacak.

400- 600 BİN STERLİNE SATIŞA ÇIKACAK

Fatih Sultan Mehmet'in kendi periyodunda (1432-1481) yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş üç yağlı boya portresinden biri olan bu tablonun 400 ile 600 bin sterlin kıymet aralığında satışa çıkması bekleniyor.

SATIŞI KOVİD-19 NEDENİYLE İKİ AY ERTELENDİ

Londra’daki Christie’s müzayede salonunda İslam ve Hindu Sanat Ürünleri sorumlusu Sara Plumbly, 25 Haziran’da yapılacak müzayedede satışa çıkacak eser hakkında malumat verdi. Plumbly, Osmanlı'nın görkemli padişahlarından Fatih’in portresinin, koleksiyonun en değerli kesimleri arasında olduğunu belirterek, koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemlerinden ötürü iki ay evvel kapılarını kapattıkları salonun birinci kere bu müzayede ile açılacağını söyledi.

HUSUSÎ KOLEKSİYONDA BULUNAN SON ÖRNEK

Plumbly laflarına şöyle devam etti:

“Bu tablo, İstanbul’u fetheden Sultan II. Mehmet’in kendi periyodunda ya da o periyoda yakın bir vakitte yapılmış, şahsi koleksiyoncuların elinde olan ve günümüze kadar ulaşmış üç portesinden biri. Bu münhasıran olağandışı bir portre. Padişah’ın yanında sair bir figür görüyoruz. Bu kişinin kim olduğunu hala bilmiyoruz. Bu kişinin üç oğlundan biri olduğu söyleniyor fakat her ikisi arasında yaş farkının az olması bu teoriyi pek doğrulamıyor.  Başka bir görüş ise bu kişinin tıraşlı ve beyaz tenli olmasından ötürü bir Avrupalı olabileceği. Ayrıyeten gayrı kişinin Osmanlı görgü kuralları çerçevesinde Padişah ile birebir boyutta tasvir edilebilmesi de epeyce olağan dışı. Fatih Sultan Mehmet’in sanata ve garptaki sanata hürmet duymakla tanındığı biliniyor. Kendisi benzeri portreler de yaptırdı. Gelgelelim bunların nerede olduğunu bilmiyoruz. Bu portre günümüze kadar ulaşan nadir tablolardan biri. Bu türlü bir yapıtı müzayedede sunmaktan ötürü çok heyecanlıyız. 460 bin sterlin kıymetinde satışa çıkacağını kestirim ediyoruz. Şahsi bir koleksiyonda bulunan bu son örneği sergilemekten ötürü çok bahtiyarız.”

TABLONUN HİKAYESİ

Rönesans periyoduna ilgisiyle bilinen Fatih Sultan Mehmet'in, 1429-1507 yılları arasında yaşayan İtalyan ressam Gentile Bellini'yi 1479 yılında İstanbul'a davet ettiği, fotoğrafını yapmasına müsaade vermeden evvel Bellini'nin yeteneğinden emin olmak için, sarayda çeşitli kişilerin portrelerini yapmasını istediği belirtiliyor. Ayrıyeten, 1481 yılına kadar İstanbul'da kalan Venedikli ressam Bellini'nin en değerli ürünlerinden biri olarak kabul edilen Fatih Sultan Mehmet tablosunun sağ alt zaviyesinde, Latin harfleriyle 25 Kasım 1480 tarihinin yazılı olduğuna dikkat çekiliyor.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top