DEVA Partili Yeneroğlu: Devlette liyakat yerine sadakat esas oldu

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, kamu bankalarının idare kurullarına yapılan atamaları eleştirerek “Söz konusu atamalardan bir kısmı liyakat ve vazifenin gereklerine makul olma prensiplerine terstir. Devlet idaresinde kurallar ve liyakat bölgesine zatî sadakati esas haline getirirseniz devirle ne kural kalır ne de işleyen bir devlet.” dedi. 

Yeneroğlu, Meclis'te düzenlediği basın içtimasında, Türkiye'nin her bir vatandaşına eşit davranan, şeffaf, hesap verebilir, devleti kutsamak konumuna kişisi odak alan ve istikrarlı bir halde ülkeyi yönetim eden bir idareden uzaklaştığını öne sürdü. 

“Ülkenin anayasasızlaştırma ve otoriterleşmenin tesiriyle önemli bir bunalım halinde olduğunu” tez eden Yeneroğlu, şöyle konuştu:

“TÜİK'in son yayımlanan işsizlik olguları doğruyu yansıtmıyor. Vatandaşlarımız ekonomik kasvet ve işsizlikten büyük düşünce yaşıyor. Pırıl pırıl geçlerimiz işsizlikten geleceğe ve memlekete olan ümitlerini kaybetmiştir. Bu türlü bir devirde, yalnızca şahıslara bağlılık gösterdiği için yapılan atamalar, ahlaken de vicdanen de kabul edilemez niteliktedir. Söz konusu atamalardan bir kısmı liyakat ve hizmetin gereklerine elverişli olma unsurlarına terstir. Devlet idaresinde kurallar ve liyakat mahalline zatî sadakati esas haline getirirseniz devirle ne kural kalır ne de işleyen bir devlet.” 

İktidarın ülkeyi yönetemediğini ve vatandaşın ihtiyacını karşılayamadığını öne süren Yeneroğlu, “İktidar, iktisat kötüleştikçe, topluluk fakirleştikçe gündem değiştirmeye çalışmakta, daha otoriter pratiklere geçmektedir. Fakat iktisadın canlanması için hukuk ve liyakate riayet etmek gerekir. Aksi takdirde bu siyasetlerden vazgeçilmediği ve hukukun üstünlüğü sağlanmadığı müddetçe yoksullaşmaya ne yazık ki devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. 

ERKEN SIRADANLAŞMA REAKSIYONU

Yeneroğlu, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında kademeli sıradanlaşma sürecini düzgün bir biçimde yönetemediğini tez etti. 

Salgında vaka sayısında her gün artış yaşandığını vurgulayan Yeneroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Son birkaç günde yeni vaka sayılarının iyileşen hastalarımızın sayısını geçmesi bizleri endişelendiriyor. Bilim Şurası, yine sokağa çıkma yasağı ve gayri önlemlerin devamı konusunda görüşünü de bildirmiştir. Vatandaşlarımızın maske takmaları ve çevre arayı muhafazaları konusunda dikkat etmeleri gerekiyor. Bilim Heyetinin önlemler konusunda daha yavuz davranmaları ve bilimi esas alarak önlemler konusunda ısrarcı olmaları gerektiğinin altını çiziyorum.”

BAYAN CİNAYETLERİ SORUNU

Yeneroğlu, hatun cinayetlerinin devletin kıymetli bir yarası olmaya devam ettiğini söyledi. 

Bu yılın birinci yarısında yüze yakın bayanın katledildiğini vurgulayan Yeneroğlu, “Sadece mayısta 21 bayan cinayeti işlendi. 18 hatun kuşkulu bir biçimde meyyit bulundu. Hatun cinayetlerinde adil yargılama yapılmayıp hatalılar caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici önlemler uygulanmadıkça, bayana karşı şiddetin durdurulması mümkün olmayacaktır.” sözlerini kullandı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top