Çavuşoğlu, Albayrak ve Hakan Fidan Libya’ya gitti

Sabah 09.00'da Libya'ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaynak ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Yöneticisi Hakan Fidan, Türkiye'nin Libya'daki varlığı ve buna bağlı olarak Akdeniz'de gücünü artırmak için görüşmeler yapıyor.

Türk heyet, Libya'da Serrac'ın liderlik ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle görüşmeler yapıyor. Içtima hakkında şimdi açıklama yapılmazken Libya'da devam eden iç savaşta 2. süreç ele alınıyor.

YENİ OPERASYON BAŞLAYACAK

Libya'da 2. aşamanın görüşüldüğü içtimada Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Trablus dışında da değerli noktaları ele geçirmesiyle varlığı iyice silinen Haftersiz siyasi tahlil ele alınacak. Türkiye'nin desteğini alan Ulusal Mutabakat Hükümeti, önümüzdeki saatlerde Hafter'e karşı başlatacağı operasyonla Sirte ve Kufra'da da denetimi ele geçirirse yalnızca Trablus'ta değil devletteki gayrı değerli kentlerde de denetimi sağlamış olacak.

Hafter'in devletten iyice silinmesi halinde Türkiye'nin Libya'nın güvenliği için devlette kuracağı 2 üs ve daha evvel imzaladığı Münhasır Ekonomik Kesim muahedesi meal kazanacak ve Türkiye Akdeniz'de elini güçlendirmiş olacak.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top