Borsa güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, 1.341,69 puan ve yüzde 1,22 kıymet kazanarak 110.897,64 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 1,56 ve holding endeksi yüzde 1,07 yükseliş kaydetti. Tüm bölüm endeksleri güne yükselişle başlarken, en ziyade kazandıran yüzde 2,20 ile inşaat oldu.

Dün Avrupa borsalarına koşut satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul'da, yüzde 0,25 kıymet kaybeden BIST 100 endeksi, günü 109.555,95 puandan tamamladı.

Analistler, yeni tip koronavirüs salgınında, münhasıran Çin'in başşehri Pekin'de görülen yeni vakalar nedeniyle artan 2. dalga tasalarının devam ettiğini kaydederek, ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere merkez bankalarının destekleyici adımlarının piyasalardaki havayı olumluya çevirdiğini söyledi.

Fed, dün akşam yaptığı açıklamada, İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi (SMCCF) kapsamında şirket tahvili alacağını belirtirken, bugün beklentiler doğrultusunda nemalarda değişikliğe gitmeyen Japonya Merkez Bankası da şirketlerin finansmanı için daha ziyade destek sağlanacağını bildirdi.

Bugün Fed Yöneticisi Jerome Powell'ın Kongre'de yapacağı konuşmanın yanı sıra ABD'de sanayi üretimi ve Almanya'da ZEW ekonomik görünüm endekslerinin takip edileceğini söz eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 110.000 puanın üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yükselişin ivme kazanabileceğini ve kısa vadede 116.000 direncinin gündeme gelebileceğini vurguladı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top