‘Anadolu Uygarlıkları Konferansları’ başlıyor: İlk bölüm Urartu Krallığı

“Anadolu Uygarlıkları Serisi”nin 2011'de birinci yayımlanan kitabı olan “Urartu: Doğu'da Değişim”den yola çıkılacak aktiflik, yarın internet üzerinden canlı yayınlanacak.

Kitabın editörleri Kemalettin Köroğlu ve Erkan Konyar'ın katılacağı söyleşide, MÖ 9.-7. yüzyıllarda karar süren Urartu Krallığı’nın diyaneti inanışları, diyanet ve devlet bağları ile lokal toplulukların inançları hakkında bilinmeyenler ele alınacak.

Söyleşide ayrıyeten Urartu mimarisinin çarpıcı örneklerinden olan tapınakların, üç boyutlu olarak yine ayağa kaldırılması çalışmalarından da örnekler sunulacak.

ANADOLU UYGARLIKLARI SERİSİ

Kültürel mirasa sahip çıkmak ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak hedefiyle hazırlanan “Anadolu Uygarlıkları Serisi”, Anadolu'nun esaslı tarihine dair kapsamlı bir külliyat sunuyor.

Anadolu’da yaşamış medeniyetlere dair en yeni araştırmaları bir araya getiren ve bugüne kadar 8 kesimi yayımlanan seri yekun 12 kitaptan oluşuyor.

Her biri milletlerarası meydanda araştırmalarıyla tanınan bilim kişilerinin hazırladığı yekun 15 makaleden oluşan “Urartu: Doğu'da Değişim”de ise Urartu Krallığı, mimarisi, siyasal tarihi, lisanı, yazısı, sanatı, maden teknolojisi, çanak çömlek üretimi üzere mevzularda şimdiki malumatlar yan alıyor.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top