2020 KPSS sınavı ne zaman yapılacak? KPSS lisans önlisans ortaöğretim başvuru tarihleri

Memur olma hayaliyle adayların gireceği KPSS lisans imtihanının müracaatları, 30 Haziran-13 Temmuz tarihlerinde alınacak. Önlisans müracaatları 21 Temmuz – 2 Eylül, ortaöğretim müracaatları ise 15-30 Eylül tarihlerinde alınacak. Bu tarihle birlikte KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim imtihan tarihleri de paylaşıldı.

KPSS MÜRACAATLARI NE HENGAM YAPILACAK? 

KPSS lisans müracaatları 30 Haziran 2020 ve 13 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılacak. KPSS ön lisans müracaatları 21 Temmuz 2020 ve 2 Eylül 2020 23:59 tarihlerinde yapılacak. KPSS ortaöğretim müracaatları 15 Eylül 2020 ve 30 Eylül 2020 tarihilerinde saat 23:59’da aralığında yapılacak.

2020 KPSS IMTIHANI NE HENGAM?

KPSS lisans eğitim bilimleri ve umumî yetenek-genel kültür oturumları 6 Eylül 2020 tarihinde yapılacak. Kamu Işçi Seçme Imtihanı lisans alan haberi oturumları 13 Eylül ve 12 Eylül tarihlerinde yapılacak. 2020-KPSS Hocalık Alan Haberi (ÖABT) 20 Eylül 2020 tarihinde yapılacak.

KPSS ön lisans oturumu 25 Ekim 2020 tarihinde uygulanacak. KPSS ortaöğretim oturumu 22 Kasım 2020 tarihinde uygulanacak. 

KPSS TESTI İLE İLGİLİ HABER

Kamu kurum ve kuruluşlarının kimi takım ve durumlarına, “Kamu Hizmetlerine Birinci Sefer Atanacaklar İçin Gerçekleştirilecek Imtihanlar İlgili Umum Yönetmelik” kararları kapsamında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda paylaşılan Yönetmeliğin 2. hususunda, kamu vazifelerine birinci kere atama yapılacak takımlar B Öbeği Takımlar ve A Öbeği Takımlar olmak üzere ikiye ayrıldı.

a) A Kümesi Takımlar; Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız umumî müdüriyet seviyesindeki bağlı ve alakalı kuruluşları ile bağlı iş birliğindekiler, şahsi müsabaka testine tabi tutulmak üzere girilen ve makul bir yetişme programının akabinde yeterlik imtihanına tabi tutulan mesleklere ait takım ve hizmetler ile vilayet şahsi yönetimleri ve belediyelerin teftiş heyetlerine,

b) B Öbeği Takımlar; takımları 190 sayılı Kanun Kararında Kararname’nin eki listelerde bulunan, şahsi ve umum bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner varlıklı kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, bölge şahsi yönetimleri ve belediyeler, vilayet şahsi yönetimleri ve belediyelerin kurdukları bir arada ile bunlara bağlı döner varlıklı kuruluşlar ve gayri kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler hâricinde, birinci sefer kamu hizmeti ve hizmetlerine atama gerçekleştirilecek takım ve vazifelere atanacaklar içindir.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top