Yunanistan ve Mısır, münhasır ekonomik bölge anlaşmasını görüştü

Resmi ziyaret kapsamında Mısır’ın başşehri Kahire’de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile yaptığı görüşmenin akabinde Dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile bir araya geldi.

Ziyaretin akabinde Yunanistan’a dönüşü sırasında yaptığı açıklamada Dendias, “Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in sıcak selamlarını ilettiğim Mısır Cumhurbaşkanı el Sisi tarafından kabul edilme onuruna sahip oldu. Ona başkaca devletimizin Mısır ile olan dostluk ve işbirliği bağlarını güçlendirme kararlılığını da aktardım” tabirlerini kullandı.

Daha sonra mevkidaşı Şükrü ile görüştüğünü aktaran Dendias, “Bölgesel bahisleri, Şark Akdeniz’deki gelişmeleri, Libya’yı ve Türkiye’nin hamlelerini konuştuk. Nihayetinde bugün Yunanistan ve Mısır arasında, ekonomik yerler üzerinde bir ittifak yapılması konusundaki görüşmelerimize yine başladık” dedi.

TÜRKİYE 2019'DA LİBYA İLE İMZALAMIŞTI

Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında 27 Kasım 2019'da “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki memleketin memleketler arası hukuktan kaynaklanan haklarının korumasını hedefleyen “Deniz Salahiyet Ortamlarının Sonlandırılmasına Ait Mutabakat Muhtırasını” imzalamıştı.

İstanbul’da iki memleketin dışişleri bakanları tarafından imzalanan muahede, Güney Kıbrıs Rum idaresi (GKRY) ve Yunanistan ikilisinin İsrail, Lübnan, Mısır, Ürdün üzere yer devletleriyle üçlü iş birliği mekanizmaları kurma yoluyla yahut “Doğu Akdeniz Gaz Forumu” üzere oluşumlarla Türkiye'yi Akdeniz'de dışlama ve yalnız bırakma siyasetlerine da tüzel ve siyasi açıdan güçlü bir cevap niteliği taşıyor.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top