Son dakika! Kilise saldırganı için 5 yıl hapis istemi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kuzguncuk'taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi haçının sökülüp atılmasıyla ilgili yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. 

Soruşturma ahir hazırlanan iddianamede, kuşkulu Mazlum Serin'in, 23 Mayıs'ta saat 19.00 civarında Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nin duvarına tırmandığı, dış kapı üzerindeki metal haçı konumundan sökerek kaldırıma attığı ve kısa vade sonra vukuat alanından uzaklaştığı belirtildi. 

Kamera kayıtları üzerinden yapılan araştırma sonucu şüphelinin kimliğinin belirlenip yakalandığı kaydedilen iddianamede, şüphelinin savunmasında, “kameralarda görülen kişinin kendisi olduğu, bir anda öfkelenerek bu biçimde davrandığı ve kabahat kastı bulunmadığı” beyanında bulunduğu aktarıldı.

'AZMETTİRİLMİŞ OLMA İHTİMALİ YOK'

Kilisenin vakfının Idare Konseyi Yöneticisi olan müşteki Haçadur Edvart Ayvazyan'ın şüpheliden şikayetçi olduğu haberi verilen iddianamede, şüphelinin bu aksiyona diğerlerince azmettirilmiş olma ihtimaline binaen muhabere ve kamera kayıtları üzerinden yapılan kapsamlı araştırmalar neticesinde kuşku doğuran bir sonuca ulaşılamadığı vurgulandı.

Kuşkulu Serin'in mevcut delillere nazaran, kilisenin dış kapısı üzerinde, bulunduğu mekanda kaynakla sabitlenmiş haçı söküp atmak suretiyle “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” hatasını işlediği kaydedilen iddianamede, mahallinden sökülen haçın herkesin gelip geçtiği kaldırıma atılması sebebiyle hareketin ilgili diyaneti inanışı benimseyen topluluk bölümünü tahkir maksadıyla gerçekleştirildiğinin kabul edilmesi gerektiği belirtildi.

İddianamede kuşkulu Mazlum Serin'in “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” kabahatinden 1 yıl 3 aydan 5 yıl 4 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi.

NE OLMUŞTU?

Vakanın 23 Mayıs'ta gerçekleştiğinin öğrenilmesinin akabinde kamera kayıtlarından tespit edilen kuşkulu Mazlum Serin, 29 Mayıs'ta gözaltına alınmış ve çıkarıldığı nöbetçi Anadolu 7. Sulh Ceza Hakimliğince isimli denetim uygulanarak hür bırakılmıştı. 

Soruşturmayı yürüten savcılığın, özgür bırakılma kararına itiraz etmesi üzerine hakkında yine yakalama kararı çıkarılan kuşkulu Serin, 30 Mayıs'ta nöbetçi Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tutuklanmıştı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top