Rusya’nın Libya’daki uçuşları ABD radarına takıldı

ABD'nin Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Rusya'nın, El Cufra Hava Üssüne P-8 Terek erken ihtar radarları konuşlandırdığını ve bu üsteki Rus uçaklarının kalkış yaptığını gösteren uydu fotoğraflarını yayınladı.

Daha evvel Rusya'nın Libya'ya 'MiG-29' ve 'Su-27' uçaklarını sevk ettiğini kanıtlar sunan AFRICOM, bu sefer Rus uçaklarının Libya'da harekat icra ettiğine ait yeni fotoğraf ortaya koydu. 

AFRICOM, paylaştığı birinci uydu fotoğrafında, NATO tarafından 'Spoon Rest' (Kaşıklık) olarak isimlendirilen Rus 'P-18 Terek' tipi erken ihtar radarlarının El Cufra Hava Üssü'ne konuşlandırıldığını kaydetti. 

Komutanlık, Moskova'nın bu radarları ekseriyetle harekat icra ettiği devletlere sevk ettiğini belirtti.

“SİVİLLERE YÖNELİK POTANSİYEL RİSKLERİ ARTIRDI”

2. uydu fotoğrafının, Rus uçakları El Cufra Hava Üssünden kalkış yaptığı sırada görüntülediğini aktaran AFRICOM, Libya'nın Sirte kentine yakın kesimlerde Rus 'MiG-29' uçaklarının uçtuğunu da tespit ettiklerini bildirdi. 

AFRICOM tarafından yapılan açıklamada, “Rusya'nın kişili silahlı uçakları, Libya'ya sevk etmiş olması mevcut çatışmanın tabiatını değiştirdi ve Libyalılara münhasıran de günahsız sivillere yönelik potansiyel riskleri artırdı” sözüne yan verildi.

Rusya'nın Afrika'daki 'bir numaralı silah tüccarı' olarak kıtadaki çatışmalardan ve istikrarsızlıktan faydalandığı belirtilen açıklamada, “Rus hükümeti Wagner gibi  kişisel güvenlik şirketlerinin desteği ile Afrika'daki 16 memlekette etkin.” malumatına yan verildi. 

ARFICOM'DAN NATO'YA RUSYA UYARISI

Açıklamada görüşlerine mahal verilen AFRICOM Harekat Yöneticisi Tuğgeneral Bradford Gering, “Rusya, NATO'nun güney kanadında stratejik bir tutunma noktası kurmaya çalışıyor ve bunu da pak Libyalıların hayatları pahasına yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya'nın, bu uçakları deneyimsiz paralı erlere kullandırdığına ait bir telaş kelam konusu olduğunu vurgulayan Gering, “Bu yanlışsız ise ve bunlar tarafından bombalama yapılırsa, pak Libyalıların hayatları tehlikededir” sözünü kullandı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top