AB’ye göre alım gücümüz yüzde 6 daha düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) satın alma gücü paritesi sonuçlarını açıkladı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan satın alma gücü paritesine (SGP) nazaran, kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) endeksi 2019 yılı muvakkat sonuçlarına nazaran 27 Avrupa Birliği (AB) memleketi ortalaması 100 iken, bu paha Türkiye için 61 oldu. AB ortalamasının yüzde 39 altında kaldı. Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi devlet, 3 Avrupa Muaf Ticaret Birliği (EFTA) devleti (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday memleket (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday devlet (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı. Karşılaştırmalarda yan alan 37 memleket arasında SGP’ye nazaran kişi başına GSYH endeksi en yüksek memleket 261 ile Lüksemburg, en düşük memleket ise 31 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 161 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 69 altında kıymete sahip oldu. Türkiye’nin 2019 yılı kişi başına fiili kişisel tüketim seviyesi 68 oldu. Devletlerin gelişmişlik seviyelerinin karşılaştırılmasında kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla temel alınırken, tüketicilerin göreli refah seviyelerinin karşılaştırılmasında kişi başına fiili ferdî tüketim endeksleri daha makul bir gösterge olarak kabul edilmektedir. Fiili kişisel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet yahut kar emeli olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan (eğitim, sıhhat vb.) hizmetleri de kapsamaktadır. Kişi başına fiili ferdî tüketim seviyesi 27 Avrupa Birliği memleketi ortalaması 100 iken, Türkiye için 68 oldu ve AB ortalamasının yüzde 32 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda nokta alan 37 devlet arasında kişi başına fiili kişisel tüketim kıymeti en yüksek devlet 135 ile Lüksemburg, en düşük devlet ise 40 ile Arnavutluk oldu. Türkiye’nin fiili kişisel tüketime ait fiyat seviyesi endeksi 40 oldu.

DÖVİZ KURUNA NAZARAN ALIM ENDEKSİNİ GÖSTERİYOR

Fiyat seviyesi endeksi, memleketlerin ulusal para ünitelerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna nazaran alım gücünün göstergesidir. Bir devletin fiyat seviyesi endeksi, 100’den büyük ise bu memleket karşılaştırıldığı devlet öbeği ortalamasına nazaran pahalı, 100’den küçük ise bu devlet karşılaştırıldığı memleket kümesi ortalamasına nazaran ucuz olarak söz edilmektedir. Türkiye’nin fiili ferdî tüketime ait fiyat seviyesi endeksi, 2019 yılı muvakkat sonuçlarına nazaran 40 oldu. Bu paha, AB memleketleri umumunda 100 euro karşılığı satın alınan birebir mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 40 euro karşılığı Türk lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.
 

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top