Özel tiyatrolardan pandemi paketi

SALİHA SULTAN-KARAR 

KARAR’ın edindiği malumata nazaran pandemi sırasında sanat bölümünde büyük bir mali buhran yaşayan şahsi gösterimler, üç ay yaşadıkları düşüncelerden edindikleri tecrübeyle yeni döneme sağlam adımlarla girmeye hazırlanıyor. Pandemi sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmeler yapan ama bakanlıktan aradıkları desteği bulamayan hususî oyunlar bilindiği üzere yeni seri için ‘askıda bilet’ pratiği ile seyircilerinden maddi destek istemişlerdi. Son üç ayı nispeten tatsız bir ortamda geçiren elliyi aşkın şahsi oyun, yaşadıkları deneyimin akabinde ‘Özel Oyunlar Girişimi’ ismi altında bir araya gelerek yeni kararlar aldı: Şahsi oyunlar, kültür sanat yerküresinde yaşanacak normalleşmede artık ‘normal’ hareket etmeyecek.
Bir araya gelen hususî oyunlar, aldıkları kararları ‘Kovid-19 Sonrası Olağanlaşma Destek Programı’ ismiyle yeni dönem için hazırlıklara başlayan ve kendilerinden oyun talep eden lokal idarelere iletmeye başladı. Mahallî idarelere iletilen belgede birinci olarak belediyeler ve oyun işletmeleri arasında yaşanan teknik bahislere vurgu yapıldı. Bu kapsamda, belediyelerden gösterimleri ‘Sanat Evi’ üzere başlıklarla ruhsatlandırması, sahnelerden tabela vergisi almaması, kirasını ödeyemeyen sahnelerin konut sahiplerinden emlak vergisi almayarak borçlardan düşürülmesinin sağlanması üzere kolaylıklar talep ediliyor. Şahsi gösterimler, belediyelerden salonların hava filtrelerinin temizlenmesini, açık hava sahneleri kurarak çevre aralıklı oyun sahneleme imkanını sunmasını, fiyatsız salon tahsisleri ve gişe açma imkanı verilmesini de talep ederek, kendilerini toparlamak için destek istiyorlar.  Özel gösterimlerin bu mealli teşebbüsünün akabinde mahallî idarelerden alacakları cevaplar kültür sanat yerküresinde merak konusu.  

MAHALLÎ YÖNETİMLER SÜRECİ FIRSATA ÇEVİRDİ

KARAR olarak pandeminin birinci gününden beri takip ettiğimiz ve kültür sanat kesiminde meydana gelen mağduriyetin bütün gelişmelerini gündeme getirdiğimiz haberlerimizde, aktiflikleri iptal eden mahallî idarelerin de elini taşın altına koymasını tekraren lisana getirdik. Haberlerimizde, düzenledikleri etkinliklerle kültür sanat bölümünde kıymetli bir yan tutan lokal idarelerin, aktiflik iptallerinde ise sanat yerküresini bir daha yolları kesişmeyecekmiş üzere kendi kaderiyle baş başa bırakmasını da eleştirdik. Pandemi sürecinde birinci günden bütün aktiflikleri iptal eden lokal idareler arasında, kültür sanat etkinlikleriyle marka haline gelmiş olan idareler bile bu süreçte ne yazık ki sanat yerküresine destek olmadı. Öte yandan pandemi boyunca ‘evde sanat var’ sloganıyla düzenlenen birçok online etkinlikler ise belediyelerin kültür sanat işlerini yürüten ihale-organizasyon firmalarınca yeniden sanat yerküresinin mağduriyetine neden oldu. Program teklif ettikleri isimlere destek olmak mekanına, ‘Bu süreçte bize destek olun, yeni seride iş yaparız’ diyen belediyeler,  oyuncudan muharrire birçok sanatkara telif ödemeden online etkinlikler düzenleyerek pandemiyi fırsata çevirdiler.  
 

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top