Osman Can: OHAL komisyonu yanlış kuruldu, tanıdığı olanın işine yaradı

Osman Can'ın sorulara verdiği yanıtlardan öne çıkan başlıklar şöyle: 

OHAL Encümeni yanlış kuruldu. Hükümet kendi bakış açısını yansıtacak kimseleri oraya seçti. Aslında bu bir yasak savmaydı. Hususî alakalarla hak aranabiliyor ya da FETÖ'cü aklanıyor.

Vesayet oluşmadı zira sistem çöktü. Bir siyasi partiden bile bahsetmek güç. AK Parti için maatteessüf siyasi bir tertip diyemiyoruz. Çıkarlara nazaran değişen, salahiyetler yığını var ortada.

AYM'de hatun üye yok. Bu utanç verici. Kürt, Alevi üye var mı? Zannetmiyorum. Ancak duruşma bunlarla ilgili karar veriyor. Akıllıca karar verirse bu adalet değil ihsan olur.

Her Cuma hutbesinde 'Adaletle hükmedin' deniyor. Adaletin evvel muhatabı Cumhurbaşkanı'dır, yürütmedir. AYM neden hoş kararlar vermiyor demek kolay. Tabi ki yargıçların durumu iyi değil lakin yargıyı yürütmenin önünde bağımsız tutamazsanız yargı olmaz.

Gezi sihri bozdu, 7 Şubat MİT buhranı ise paranoyayı başlattı. 17/25 Aralık'tan sonra da bir daha Türkiye dikiş tutturamadı.

2017 anayasa değişikliği ile HSK'da milliyetçi muhafazakarlar yargıda likidasyon edildi. Meral Akşener ile Bahçeli arasındaki iktidar, savaşında Bahçeli HSK'nın içinde birilerinin müdahil olduğunu zannetti. Birinci değişiklikte milliyetçi eğilimlere sahip olanlar likidasyon edildi. HSK değişikliğinin derhal devreye girmesi MHP'nin talebiydi.

İktidar ve ortağının domine ettiği, malûm kümelerin tesirli olduğu bir yargı tertibi var. Atamalar alışılagelmiş olsa bile bu durum her şeyi kuşkulu hale getiriyor.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top