OECD: Türkiye, genç ve eğitim alamayan işsizlikte birinci

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) raporuna nazaran, koronavirüs (Kovid-19) salgınında 15-24 yaş arasındaki gençlerin en çok korku duyduğu hususların başında akıl sıhhati, gelir ve istihdam geliyor.

Rapor 48 devlette, 7-20 Nisan tarihleri arasunda 90 gençlik kuruluşu aracılığıyla hazırlandı.

Türkiye, OECD datalarına nazaran ne çalışan ne de eğitim alan genç orantısında yüzde 26 ile birinci sırada geliyor.

“GELİRLERİ YÜZDE 10 AZALDI”

Salgın periyodunda eğitime erişim konusunda yaşanan sorunlara de değinilen raporda, pandemi sırasında 1.5 milyar gencin eğitime ve üniversiteye erişimi sınırlanırken, bu gençlerin yarısının gerekli kaynaklara gereğince erişemediği, binaenaleyh hayat uzunluğu elde edebilecekleri gelirin yüzde 7 ila 10 arasında azaldığı tespit edildi.

2008 finansal buhranının tesirleriyle esasen boğuşmakta olan bu gençlerin, kendilerinden bir evvelki 25-64 yaş arası kuşağa kıyasla işsiz kalma ihtimalinin ise 2.5 kat arttığı belirtilidi.

Bu durum toplumsal ve ekonomik açıdan dezavantajlı durumaki evsiz, işsiz ya da göçmen gençleri daha ağır etkileyebilir.

“YOKSULLUK HUDUDUNA GELİYORLAR”

Artan işsizlik nispetlerine koşut biçimde borçların da artış gösterdiğinin belirtildiği raporda, gençlerin sonlu mali varlıklarının bulunmasının, işlerini kaybetmeleri durumunda üç ay içinde yoksulluk sonuna gerilemelerine sebep olduğu da tabir edildi.

“YÜZDE 35'İ DÜŞÜK MAAŞLI İŞTE”

Bilhassa muvakkat istihdam yaratan ve çalışanları düşük maaşla çalıştıran restoran, otel üzere hizmet kollarında gençlerin işlerini kaybetme riski daha yüksek.

OECD donelerine nazaran 15-29 yaş arası gençlerin yüzde 35’i düşük maaş veren ve iş teminatı sağlamayan konumlarda çalışıyor.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top