LGS öncesi çok kritik uyarılar! Sınav kaygısı nasıl azaltılır?

Ulusal Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 8. sınıf talebelerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi test yarın yapılacak. 

Merkezi imtihanda, 2019-2020 talim yılında 8. sınıfın 1. devrinde uygulanan talim programları esas alınacak.

Imtihan, iki oturum halinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve tıpkı gün yapılacak. 1. oturum, 50 soruluk sözel sahadan oluşacak ve mühleti 75 dakika; 2. oturum ise 40 soruluk sayısal ortamdan oluşacak ve mühleti 80 dakika olacak.

Bu süreçte hem talebelerin hem de velilerin en çok merak ettiği bahis ise test gerilimi ile başa çıkma sistemleri. Evet, imtihan tasası nasıl azaltılır? 1,7 milyon mekteplinin ter dökeceği imtihan öncesinde mütehassıslardan kritik ikazlar geldi.

“KOVİD-19 DAHA ÇOK GERILIM YAŞATABİLİR”

Denizli Merkezefendi Sağlıklı Hayat Merkezi Evlat Gelişimi Danışmanı Şeyma Akgün, Kovid19 salgınıyla savaş edilen bugünlerde talebelerin daha çok test gerilimi ve dert yaşayabileceğini belirtti.

Akgün şöyle devam etti: “Unutulmamalıdır ki yeteri kadar telaşın güdülenmeyi olumlu etkilediği ve olağan olduğu bilinmelidir. Burada bahsedilen dert testle ilgili zihninde oluşan olumsuz imaj vücudunda oluşan fizikî değişimler; kas çarpıntısı nefes alışverişte hızlanma, kaslarda gerginlik, ellerin titremesi, bulanık görme yahut 'Davranışsal Belirtiler' olan öfke nöbetleri, ani had patlamaları, ağlama bunalımları, imtihanı yarıda bırakma üzere davranışsal sorunlardır.”

TESTE KORKUSU NASIL AZALTILIR?

Evlat Gelişimi Danışmanı Şeyma Akgün, sınav korkusunun azaltılması ile ilgili şunları sıraladı:

“*Sınav gününe kadar bedensel korku belirtileri düzenleme konusunda beceri geliştirilebilir. Bedensel gevşeme egzersizlerini test gününe kadar yapabilirsiniz.

*Kaygı anında değişen nefes alış veriş seviyesini düzenlemek için basitçe bir çiçeğin kokusunu almak velev üzere burundan nefes alın, ağızdan daha yavaş verme biçiminde nefesinizi düzenleyin.

*Nefesinizi büsbütün boşalttığınızda karın, ciğerlerinizin ve omuzlarınızın rahatladığını hissedeceksiniz. Bu nefes egzersizini imtihana girdiğiniz anda şayet heyecanlandığınızı hissederseniz uygulayabilirsiniz.

*Sınav gününden evvel her zamankinden farklı yiyecekler yenmemeli hafif ve proteinli beslenilmeli test sabahı kesinlikle kahvaltı yapılmalıdır.

*Sınava girecek bireylerin aileleri ise test günü tasalarını olabildiğince yansıtmamalı, imtihan puanı mecburiliği üzere koşullar öne sürmemeli, kardeşle yahut arkadaşlarıyla kıyaslamamalı evlada koşulsuz sevgi, inanç ve 'Sonuç ne olursa olsun senin yanındayız' mesajı verilmelidir.

*Her evladın ilgisinin ve yeteneğinin farklı olduğu unutulmamalıdır.”

Gaziantep Kolej Vakfı Şahsi Mektepleri Rehberlik Kısım Lideri Fatma Harbiye Tabip de LGS öncesi öğrenci ve ailelere değerli ihtarlarda bulundu, “Sınavdan bir gün evvel test gündemini mümkün olduğu kadar evlatların zihinlerinden uzaklaştırmaya çalışılmalıdır. Sohbet bahsinizin test dışında olmasına itina gösterilmelidir” dedi.

Hekim'in tavsiyeleri şöyle:

“*Aileler öncelikle kendi gerilimleriyle baş edebilmelidirler. Ebeveyninin gerilimli olduğunu gören evlat baş etme becerisi geliştirmekte zorlanacaktır. Teste bu kadar az bir hengam kala, odak noktaları külliyen imtihan olacağı için kaygılanabilirler. Bu nedenle evladınızla kurduğunuz muhaberede rahat olmanız, onların his ve fikirlerini anlamaya çalışmanız çok değerlidir.

*Sınavdan evvelki gün, test gündemi mümkün olduğu kadar zihinlerinden uzaklaştırmaya çalışılmalıdır. Sohbet bahsinizin test dışında olmasına itina gösterilmelidir. Imtihana az bir müddet kala iyi dileklerde bulunmak için aranan öğrenci, farkında olunmadan gerilime girebilmektedir. Bu manada aramaların minimuma indirilmesi yararlı olacaktır.

“BİR EVVEL GERILIM ATMASI SAĞLANMALI”

*Sınava hazırlık sürecinde evladınızın istikrarlı beslenmesi, sistemli uyuması, spor ve sanat aktiviteleri ve eğlenme üzere gereksinimlerini da sağlıklı ve müsait yollarla karşılaması için gerekli düzenlemeleri yapmaya itina gösterilmelidir.

*Kendini iyi hissedeceği alanlarda devir geçirerek gerilim atması sağlanabilir. Sefalı ortamlarda bulunmak, açık havada vakit geçirmek gerilimini azaltacaktır. Beslenme konusunda proteinli ve az yağlı yiyecekler tercih edilmelidir. Olağanda hiç yemediği farklı besinlerden uzak durulmalıdır. Sıradan rutini üzere yemelidir.

*Huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk üzere sıhhat sorunları için bitki çaylarını tercih edilebilir. Imtihan öncesi gece, sıradandan çok erken uyumasını istemek uykusuzluğunu tetikleyebilir. Uyumakta zorlanırsa ılık bir duş alıp rahatlatıcı müzikler dinleyebilirler.”

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top