Karneler nasıl alınacak? Takdir ve teşekkür belgesi verilmeyecek mi? e-Okul karne sonuçları sorgulama ekranı

'Karneler nasıl verilecek?', 'Uzaktan eğitimde karne alınmayacak mı?', 'Bu yıl karneler e-okuldan mı verilecek?' sorularının cevaplarını sayfamızda bulabilirsiniz. 3 aya yakın bir vadedir eğitim-öğretimin EBA TV aracılığıyla uzaktan yapılması nedeniyle seri ahir karnelerin basılı olarak alınıp alınmayacağı merak ediliyordu. Ulusal Eğitim Bakanlığı, karne ve takdir-teşekkür belgelerinin e-Okul Veli Haberlendirme Sistemi'nden (VBS) alınabileceğini duyurdu. Lise talebeleri ise diplomalarını belirlenen tarihlerde mekteplerinden alabilecek. İşte detaylar…

KARNELER NASIL OLACAK?

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ilkokul ve ortaokul karneleri elektronik ortamda erişime açılacak, liselerde ise 2. devir için karne basılı ortamda düzenlenmeyecek.

Daha evvel ilkokul ve ortaokullarda karnelerin elektronik ortamda velilerin ve mekteplilerin erişimine açılacağını açıklanmıştı.

Liseler için de 2019-2020 eğitim ve tedrisat yılının bir numara devir puanı tüm talebeler için yıl sonu muvaffakiyet puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve talim yılının 2. devri için tekrar karne düzenlenmeyecek.

e-OKUL KARNE SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

TAKDİR VE TEŞEKKÜR DOKÜMANI VERİLECEK Mİ?

Teşekkür, takdir, onur, üstün başarı evrakları ve diplomalar basılı olarak düzenlenecek.

Covid-19 salgın illeti nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için mektep müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür üzere evrakların dağıtımı yapılabilecek.

MEB'DEN BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNE YENİ GENELGE

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla, 2019-2020 eğitim talim yılı yıl sonu süreçlerine ait vilayetlere yazı gönderildi. Genelgede, liselerde sınıf geçme, sorumluluk testleri, karne, yurt dışı talebelerle ilgili tereddüt oluşturan hususlara açıklık getirildi.

Buna nazaran, 2019-2020 eğitim tedrisat yılı 2. periyodu kovid-19 salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılmadan uzaktan eğitim ile tamamlanacak. Bu eğitim tedrisat yılına ait iş ve süreçler mekteplilerin 1. devir puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacak.

Salgın nedeniyle 2. devirde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik dokümanlarını temin edenler, 1. ve 2. periyot puanlarının bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve talim yılı ile sonlu olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılacak.

Tüm derslerden başarılı olan talebeler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu muvaffakiyet puanı en az 50 olan talebeler sınıfını direkt geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı yekununa bakılmaksızın direkt sınıfını geçemeyen talebeler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

Sorumluluk imtihanları, mektep idarelerince gerekli önlemler alınarak, 22-30 Haziran 2020'de gerçekleştirilecek.

MESLEK LİSELİLERE STAJ BİTİRME TESTI

Metinde, mesleksel ve teknik ortaöğretim kurumlarında tahsil gören 12'nci sınıf talebelerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak birinci sorumluluk imtihanları devrinde staj bitirme imtihanına alınacağı da bildirildi.

MEKTEPLER NE HENGAM KAPANACAK VE NE DEVIR AÇILACAK?

EBA TV KAPANACAK MI?

LGS NE VAKIT YAPILACAK VE TESTTE MASKE TAKMAK FARZ MU?

RESMİ VE ŞAHSI MEKTEPLERDE TELAFİ EĞİTİM NE HENGAM BAŞLAYACAK?

YGS NE DEVIR YAPILACAK?

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top