e okul VBS karne görüntüleme ve indirme sayfası: Takdir teşekkür verilecek mi?

MEB, gece yarısı yaptığı son dakika açıklamasında; karne notlarını erişime açtığını duyurdu. ‘Takdir teşekkür muvaffakiyet dokümanlarının ne devir vericeği konusu da netlik kazanmış oldu. Koronavirüs önlemleri kapsamında bu yıl karneler, basılı olarak verilmezken, e-Okul sisteminden erişime açıldı. Takdir teşekkür muvaffakiyet dokümanları de yeniden birebir sistem üzerinden paylaşıldı.

KARNE GÖRÜNTÜLEME SAHIFESI: TAKDİR TEŞKKÜR VERİLECEK Mİ?

Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) yapılan açıklamada, İlkokul, ortaokul, lisedeki mekteplilerin karnelerine ve takdir, teşekkür, dokümanlarına e-Okul üzerinden ulaşılabilecek. Lisedekiler de diplomalarını ve talep etmeleri durumunda “takdir, teşekkür, onur ve üstün başarı” dokümanlarını belirlenen tarihlerde mekteplerinden alabileceği vurgulandı.

MEB’den edinilen habere nazaran, ilkokul, ortaokul, lisedeki mektepliler karnelerine “e-okul.meb.gov.tr” internet sitesi üzerinden erişebilecek. Mektepliler, “takdir ve teşekkür” evraklarına de sistem üzerinden erişebilecek.

E MEKTEP GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

E-Okul VBS’den yararlanmak için birinci olarak Ulusal Eğitim Bakanlığı sitesinden E-Okul pratiğine giriş yapmanız gerekir. Açılan sekmenin üst kısımda mekan alan veli haberlendirme kısmında yan alan TC kimlik numarası, tekrar birebir talebenin mektep numarası ve son olarak ise kutucuk içinde nokta alan harf ve rakamları fotoğraftaki rakamlar yazan meydana giriniz. Bu malumatları girdikten sonra ders programı, not malumatı, karne notu ve geçmiş yılların diploma notu üzere malumatları görüntüleyebilirsiniz.

GAYRI HABERLER İÇİN TIKLAYIN

BAKAN SELÇUK'TAN AÇIKLAMA

Karneler için online bir merasim ya da öbür bir aktiflik planlanıp planlanmadığı, karne, takdir ve teşekkür evrakları ile diplomaların nasıl alınacağına ait soru üzerine konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öğrenciler e-Okul'dan velileri aracılığıyla karnelerini alacak. Yani mekteplere milyonlarca evladımızın gelip de karne almak için oralarda bulunması yanlış bir şey. Ondan ötürü da dijital olarak, elektronik olarak bunu alsınlar istiyoruz.” tabirlerini kullanmıştı. 

SORUMLU SINIF GEÇME NEDİR?

Sorumlu sınıf geçme şu çerçeveyi oluşturmaktadır;

Ders yılı ahir her bir dersten iki periyot puanı bulunmak kaydıyla direkt sınıfını geçemeyen talebelerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en çokça 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını makbul. Lakin alt sınıflar da dâhil yekun 6 dersten çokça başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Sorumluluk testleri, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı imtihan esaslarına nazaran bir numara ve 2. periyodun birinci haftası içerisinde iki alan muallimi, bulunmaması hâlinde biri alan muallimi olmak üzere iki muallim tarafından yapılır

Yılsonu beceri imtihanında başarısız olan talebelerin bu derslere ilişkin sorumluluk testleri, iş evrakı dikkate alınmaksızın yazılı ve/veya uygulamalı test halinde yapılır.

Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk testinde başarılı olunması hâlinde kalkar.

SINIF GEÇME SİSTEMİ

MEB'in resmi yazısında yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 2. periyot yüz yüze eğitim tedrisat faaliyetlerinin yapılamaması nedeniyle talebelerin sınıf geçme süreçlerine ait haberlere de nokta verildi.

Bu kapsamda, mevzuat düzenlemesiyle 1. periyot puanı bulunan ilkokul ve ortaokul talebelerinin puanlarının sınıf geçme puanının altında kalıp kalmamasına bakılmaksızın bir üst sınıfa geçmelerine imkan sağlandı.

Ama ilgili kanun gereği yurt dışında bulunan, sıhhat durumu üzere nedenlerle 1. periyot notu bulunmayan mekteplilerin sınıf geçme durumlarına ait de düzenleme yapıldı.

Buna nazaran, mazeretleri nedeniyle 1. devir puanı bulunmayan talebelere devam edemedikleri eğitim ve talim yılına ilişkin derslerden 2. devir ahir test yapılamayacağından bu mektepliler de sınıflarını geçmiş sayılacak.

Velilerin yazılı talepte bulunmaları halinde bu mekteplilerin de sınıf tekrarı yapabilmelerine imkan sağlanacak.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top