Doğu Akdeniz için korkutan deprem uyarısı

Şark Akdeniz kesiminde son 1 ayda yüzlerce küçük ölçekli sarsıntı meydana geldi. 3 gün evvel ise Şark Anadolu Fay Hattı’nın Bingöl-Karlıova-Erzincan arasındaki küçük bir kanadının kırılması sonucu Bingöl’de 5.8 büyüklüğünde zelzele akabinde da yüzlerce artçı sarsıntı meydana geldi.

Akdeniz Bölgesi’ndeki yer altı hareketleriyle ilgili çalışmalar ve değerlendirmeler yapan JMO Adana Büro Yöneticisi Melih Baki, yerküre tarihinin en yıkıcı zelzelelerinin yaşandığı, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği, birkaç defa noktayla bir olan Şark Akdeniz için ihtarda bulundu.

“AFRİKA LEVHASININ GELİŞ SURATI ARTTI”

Afrika Levhası’nın 4-5 sene evvel yılda 2.5 cm hareket ettiğini fakat son devirlerde artık yılda 6 cm hareket ettiğini kaydeden Baki, “Türkiye’de riskli 3 kesim var. Birincisi Marmara, ikincisi Ege, üçüncüsü ise Adana’nın bulunduğu Şark Akdeniz nahiyesi. Yaşadığımız kesime 2 tane kıymetli levha geliyor. Biri Afrika, gayrısı Arap Levhası. Bingöl’de olan sarsıntı burayı tetiklemez lakin çok kıymetli bir sürecin içerisindeyiz. Dikkat edilmesi gerekir. Zelzele olacak ve 24 saat izleniyor. 4-5 yıl evvel Afrika Levhası’nın bize geliş suratı 2,5 santimetreyken artık 6 santimetre süratle geliyor. Bu çok kıymetli bir done. Şayet Etna Yanardağı harekete geçerse basınç azalması olur ve o devir bu sürat 7 ise 6’ya düşer. Bingöl’de olan zelzele de Şark Anadolu Fay Hattı’nın uzantısı içerisinde olan bir depremdir” diye konuştu.

“6 VE ÜZERİNDE ZELZELE BEKLENİYOR”

Şark Akdeniz’de yaşanabilecek 6 ve üzeri bir zelzele beklediklerinden bahseden Baki, “Bu sarsıntının büyüklüğü kıracağı faya bağlıdır. Fay dediğiniz devir tek bir hat değildir. Ana fayı kırarsa şayet büyük zelzeleler olacaktır. 6 şiddetinin üzerinde zelzeleler bekliyoruz. Lakin şuanda izliyoruz. 1998 Adana sarsıntısında 23 gün evvelden o kırılacak fayı ilgili makamlara bildirmiştik fakat tedbir almadılar. Sarsıntısı 24 saat izleyen mahallerin bu bahiste ön planda olması lazım. Sarsıntı olacak lakin asıl konuşmamız gereken zelzele öncesi tedbirler. Sarsıntıya karşı yapı tasarımı çok önemli” sözlerini kullandı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top