Danıştay: Memur nöbetleri fazla mesai sayılacak

Danıştay İdari Dava Daireleri Şurası, çalışma saatleri dışındaki nöbet hizmetlerinin çokça çalışma sayılmasına hükmetti. Kararın akabinde kamu çalışanlarının mesai saatleri dışında tuttukları nöbetlerin karşılığı verilecek.

MÜSAADESI RET EDİLEN MEMUR DAVA AÇTI

Bilecik Bölge Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde arama ve kurtarma teknisyeni olarak hizmet yapan bir memur, nöbetteyken diyaneti ve ulusal bayramlarda geçen çalışma vadelerinin çokça çalışma mühletinden sayılarak mevzuat gereği 8 saat ziyade çalışması karşılığı 1 gün müsaade verilmesi istemiyle başvurdu. Fakat memurun bu talebi reddedildi.

Münasebet olarak da 'Fazla Çalışmanın Pratik Esaslarını Gösterir Yönetmeliğe' dikkat çekildi. Ret kararı üzerine Türkiye İmar ve İnşa Hizmetleri Kamu Hizmetlileri Sendikası düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

DANIŞTAY MEMURU HAKLI BULDU

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine nazaran Danıştay 12. Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Bunun üzerine Türkiye İmar ve İnşa Hizmetleri Kamu Hizmetlileri Sendikası karara itiraz etti. Belge, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gitti. Heyet, yönetmelikte mahal alan 'dışında' ibaresine yönelik yürütmenin durdurulması isteminin reddine ait kararı kaldırdı.

Şura yönetmelikteki bu kararla ilgili daha evvel de iptal kararı verildiğini anımsattı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top