CHP’li Ahmet Kaya: Gürcistan sınırında Türk tırlarından rüşvet alınıyor

Kaya, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ile Mecliste düzenlediği basın içtimasında, Habur had kapısının kapatılmasından sonra Gürcistan üzerinden Rusya ve Kazakistan'a gitmek isteyen Türk tırlarının önemli bir sorun yaşadığını tabir etti. 

Gürcistan hudut kapısında, Türk tırlarına, yükünün indirileceği ve tam tespit yapılacağı bildirilerek başka devlet firmalarına yapılmayan negatif ayrımcılık uygulandığını söyleyen Kaya, bu sürecin yapılmaması karşılığında 1000 dolardan 2 bin dolara kadar rüşvet istendiğini öne sürdü.

Bu argümanına dair, bir Türk tır firmasından kendisine ulaştığını belirttiği imgeyi izleten Kaya, tırın yükünün indirilmemesi ve tam sayım yapılmaması karşılığında rüşvet istendiğini aktardı. 

Rüşvet verilmemesi halinde tırın denetim için 10-15 gün bekletildiğini savunan Kaya, Türk firmalarının büyük bir hengam kaybı ve maddi kayba uğramamak için laf konusu rüşveti vermek zorunda kaldığını tabir etti. 

CHP Uşak Milletvekili Yalım, Türk firmalarındaki Rusya'dan alınan transit geçiş dokümanlarının geçen ay bittiğini lisana getirerek, “Türk tırları 16 Mayıs'tan beri garajlarda bekliyor ya da daha maliyetli Hazar güzergahına mahkum ediliyor.” dedi. 

Yalım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'dan, Rusya'dan transit geçiş evraklarının temini konusunda destek talep ettiklerini söyledi. 

Bu arada Yalım, koronavirüs tedbirleri kapsamında aracını muayene ettiremeyenlere aylık yüzde 5 gecikme artırımı uygulandığını tabir ederek, bu durumu eleştirdi. 

Binek arabanın muayene fiyatının egzoz ölçümüyle birlikte 410 lira olduğuna dikkati çeken Yalım, “20 dakika bile sürmeyen bu süreçte hangi emek ve masraf harcanıyor? Mecburî bir resmi soygun var.” diye konuştu. 

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top