BM 75. Genel Kurul Başkanlığı’na Volkan Bozkır seçildi

Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler'in (BM) 75.yıldönümünde, 1 yıl vadeyle umumî şurasına başkanlık yapabilmesini tescil edecek olan oylama, bugün yapıldı.

ADAYLIĞI ŞUBAT'TA ONAYLANMIŞTI

Bozkır'ın adaylığı, BM Garp Kümesinin bu yıl Şubat'taki içtimasında, oybirliğiyle onaylanmıştı.

Bozkır, tek aday durumunda bulunuyor ve yürütülecek oylamanın sonucunda da, Eylül 2020-Eylül 201 devriyle BM'nin umum şuralarına başkanlığı üstlenmesi gerçekleşecek.

VOLKAN BOZKIR, KİMDİR

Volkan Bozkır, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Bozkır, Dışişleri Bakanlığında sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve AB nezdinde TC Daimi Temsilcisi hizmetlerinde bulundu.

Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Kişisel Kalem Müdüriyeti ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Umum Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB'den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Umum Sekreterliği hizmetlerini yürüten Bozkır, Romanya Ulusal Liyakat Madalyası sahibi.

AK Parti'nin idaresindeki hükümetler devrinde, daha evvel 'Avrupa Birliği Bakanı' ve 'Başmüzakereci' olarak vazife yaptı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top