Bilim Kurulu Üyesi uyardı: Rakamlar artarsa başka kurallar gelecek

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Evlat Enfeksiyonları Bilim Kolu Talim Üyesi ve Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, 1 Haziran'dan itibaren denetimli sıradanlaşma sürecinin başlamasıyla birlikte rakamları yakından takip etmeye başladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Tezer, kişilerin maske takma konusunda gevşediğini belirterek kelamlarına şöyle devam etti:

“Çünkü bunun nasıl bir yansıması olacaktı, kişilerimiz daima istediğimiz maske takmak, içtimaî ara, hijyen kurallarına uyacaklar mı diye yakın takibe başladık. Ve maatteessüf bir haftadır 900’lü rakamlardan bin 500, bin 600’e kadar geldiğimizi gördük. Bu rakamlar artmaya başlayınca 'nerelerde yanlışlar yapılıyor' diye irdelemek gerekiyordu. Bu süreçte toplumsal uzaklık kuralına daha çok uyuldu; lakin maske takma konusunda kişilerimizin biraz gevşediğini gördük. Münhasıran rakamların yüksek olduğu büyükşehirlerde kişilerimizin maskelerini çok çokça takmadıklarını ya da taksalar da yanlışsız bir biçimde takmadıklarını gördük.”

'RAKAMLAR ARTARSA SAIR KURALLAR DA GELECEKTİR'

Prof. Dr. Tezer, sıradanlaşma sürecinden sonra vakalardaki artışın alarm işareti verdiğini tabir ederek, “O yüzden birinci aşamada maske takma kurallarının tekrar gözden geçirilmesine başlandı. Bu bağlamda da bilhassa büyükşehirlerimiz olan İstanbul ve Ankara’da farz maske takma tavsiyesinde bulunuldu. Ve mahsusen vaka artışının ağır bir formda görüldüğü Bursa vilayetimizde de benzeri biçimde maske takılmasının farz hale getirilmesi tavsiye edildi. Bu bağlamda da dün gece itibarıyla İstanbul ve Ankara vilayetleri valiliklerinden maske takılmasının mecburî olduğu ilan edilmiş oldu. Bu sayede rakamlarımızın daha ziyade yükselmeden, bizi telaşlı bir seviyeye getirdiğini görmeden düşüşe geçtiğini görmek en büyük temennimiz. Zira rakamlar daha artarsa, denetim edilemeyecek seviyeye gelirse tekrar oturup kıymetlendirmek, farklı kurallar da gerekecektir” sözlerini kullandı. 

'MASKELER AKSESUAR DEĞİL'

Prof. Dr. Tezer, maskelerin hakikat takılması konusunda aylardır ikazlarda bulunduklarını söz ederek, “Maskeler aksesuar değillerdir. Maskeler marazın gayrısına buluşmasının engellenmesinde en önde gelen gözetici tekniklerden biridir. Tıpkı devranda ağır, kalabalık mekanlarda de diğerlerinden bize marazın bulaşmasını engelleyen yollardan biridir. Daima söylediğimiz üzere bize koronavirüs ağzımız, burnumuz ve gözlerimizden bulaşmaktadır. Bunların arasında gözler en az bulaşın olduğu mekandır. Bunun dışında burun ve ağız kıymetli bir yandır. O yüzden bizlerin maskemizi takarken hakikat bir halde takmamız, maskemizin ağzımızı ve burnumuzu kapatması gerekiyor” diye konuştu.

MASKE TAKMAMA CEZASI BELIRLI OLDU

Öte yandan İstanbul'da maske takma mecburiliği ile birlikte 'Maske takmama cezası ne kadar?' sorusu da merak edilenler arasına girmişti. Alınan kararla İstanbul'da maske takmamanın cezası 900 lira olarak belirlendi.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top