Anayasa Mahkemesi’nden Selahattin Demirtaş ve Eren Erdem için flaş karar

AYM, Demirtaş için tutukluluğun makul vadeyi aştığı ve Anayasa'nın 19. unsurunun ihlal edildiğine karar verildi. Duruşma 50 bin TL manevi tazminata hükmetti. Karar haber için Ankara 19 ACM'ye gönderildi.

AYM, tutukluluğun makul vadeyi aşması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğini kararlaştırdı. Duruşma Demirtaş’a 50 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Tutukluluk incelemesinin yapılmaması binaenaleyh kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiği argümanının “konu bakımında yetkisizlik” gerekçesiyle kabul edilemez olduğuna karar veren AYM, tahliye talepleri ve tutukluluğa itirazların karara bağlanmamasının ihlal olduğu başvurusunu ise “süre aşımı” nedeniyle kabul edilemez buldu.

TAHLİYE EDİLMEYECEK 

AYM kararının Demirtaş’ın tahliyesinin önünü açması beklenmiyor. AYM’nin ihlal bulduğu tutuklamada Ankara 19. Ağır Ceza Duruşması tahliye kararı vermiş, lakin bundan evvel Demirtaş öbür bir soruşturma kapsamında da tutuklanmıştı.

​EREN FAZILET İÇİN DE HAK İLHLALİ KARARI 

Yüksek Duruşma, CHP'li Milletvekili Eren Fazilet için de hak ihlali olduğuna hükmederek, 30 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top