Adalet Bakanlığı: 9 ayda 396 işkence ve kötü muamele başvurusu aldık

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı'na “Tutuklu, hükümlü yahut yakınlarına makûs muamele, şiddet, insanlık onuruna yakışmayacak formda muamele, sıhhat hakkına erişim üzere hususlarda ilgili mercilere ulaşmış kaç şikayet bulunmaktadır?” diye sorarak önerge verdi.

“ÖZEL BİR ÜNITE OLUŞTURULMUŞTUR”

BirGün'de nokta alan habere nazaran, cezaevleri STK'ler tarafından denetlendiği belirtilen Bakanlık karşılığında “Hükümlü ve tutukluların sıhhat ve ömür koşulları, iç güvenlik, sevk ve nakil süreçleri ile ilgili aksaklık ve eksiklikler yetkili mercilere bildirilmektedir.

15 Temmuz sonrasındaki süreçte ceza infaz kurumlarında istenilmeyen muamele ve azaba dair medyada konum alan tezleri takip etmek üzere Bakanlığımız Ceza ve Tevkifevleri Umumi Müdüriyeti bünyesinde hususî bir ünite oluşturulmuştur” sözlerine taraf verildi.

“9 AYDA 396 MÜRACAAT YAPILDI”

“Hükümlü ve tutuklulara karşı beğenilmeyen muamele vakalarının yaşanmaması için mevzuatımızda esaslı değişiklikler yapılmıştır” denilen cevaptta, 1 Ekim 2019'dan 18 Haziran'a kadar 396 azap ve istenilmeyen muamele başvurusu yapıldığı belirtildi.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top