ABD’de FETÖ okulu, müdürü hakkındaki taciz davasına 450 bin dolar ödedi

Paterson Times gazetesinin New Jersey Yüksek Duruşması evraklarına dayandırdığı haberde, New Jersey eyaletinin Paterson kentindeki FETÖ mektebinde müşavere vazifelisi olarak çalışan J.R'nin, kendisine tekraren laflı ve fizikî cinsî tacizde bulunduğunu belirttiği mektep yöneticisi Danny Necimo'dan Şubat 2019'da davacı olduğu kaydedildi.

FETÖ mektebinin, davacı bayan çalışanla 450 bin dolar karşılığında anlaştığı ve bu ölçüsü 3 münferit çek halinde ödediği tabir edildi.

TACİZ MAĞDURU HATUN İŞTEN ATILMIŞTI

Gerçek ismi ''Doğan Necimoğlu'' olan lakin Türk kimliğini saklamak için ismini Danny Necimo olarak değiştiren mektep yöneticisi hakkındaki dava dokümanlarında, 2015-2017 yıllarında mektepte resepsiyon vazifelisi olarak çalışan J.R'ye, birincisi Şubat 2017'de olmak üzere birçok sefer hem kelamlı hem de fiilen cinsî tacizde bulunduğu kaydedildi.

Dava evrakında, J.R'nin Ağustos 2017'de konuyu Paterson'daki mektebin bağlı bulunduğu gayrı bir FETÖ mektebi olan iLearn Mekteplerinin insan hakları kısmında vazifeli Gülten Bergall ve Lori Cobb isimli kimselere bildirdiği, bir gün sonra ise mağdur J.R'nin “işini sistemli yapmadığı” gerekçesiyle mektep yöneticisi Necimo tarafından vazifesine son verildiğini öğrendiği haberine bölge verildi.

NECİMO HAKKINDAKİ 2. TACİZ DAVASI DEVAM EDİYOR

Müdüriyet yaptığı mektebin çatı kuruluşu olan “iLearn Akademi” isimli eğitim kurumunda 2014'ten beri çeşitli vazifelerde bulunduğu öğrenilen Danny Necimo hakkında Mayıs 2019'da 2. bir cinsî taciz davası açılmıştı.

 Necimo ile birebir mektepte fen bilimleri hocası olarak çalışmış B.B'nin, eski mektep yöneticisi hakkında kendisine tekraren cinsî tacizde bulunduğu gerekçesiyle 14 Mayıs'ta duruşmaya başvurduğu kamuya açık duruşma kayıtlarında mekan almıştı.

Duruşmaya sunulan dilekçede, B.B'nin, bir ders saati öncesinde hazırlık yaptığı sırada Necimo'nun sınıfına girip kapıyı kapattığı ve masasına müstehcen hareketlerle oturarak, “kendisine striptizci arkadaşı olup olmadığını ve kendisinin de striptizci olup olmadığını sorduğu” formunda haberlere konum verilmişti.

Dilekçenin detaylarında, mektep yöneticisinin fen malumatı hocasını farklı devir ve mekanlarda taciz etmeye devam ettiği ve B.B'nin Necimo'nun mütemadi cinsî taciz ve istenmeyen hareketleri nedeniyle 23 Haziran 2017'de istifa etmek zorunda kaldığı belirtilmişti.

Kamuya açık kaynaklarda, Danny Necimo'nun Paterson Haber ve Teknoloji Sözleşmeli Mektebine 1 Ağustos 2015'te yıllık 91 bin dolar maaşla mektep yöneticisi olarak başladığı, tekrar tıpkı mektepte çalışan Semra Necimoğlu ile evli olduğu söz edildi.

New Jersey'deki Türklerin yoğunlukla yaşadığı Paterson'ın merkezinde bulunan ve birçok Türk mekteplisi olan FETÖ'nün sözleşmeli eğitim kurumu Paterson Sanat ve Bilim Sözleşmeli Mektebinde, anaokulundan 8'inci sınıfa kadar eğitim veriliyor.

FETÖ'NÜN ABD'DEKİ MEKTEP AĞI

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde 1999'dan bu yana ikamet eden FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, memleket umumunda 140 civarında sözleşmeli mektebi ve bu mektepler vasıtasıyla devletten sağlanan yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten kişi olarak biliniyor.

Kelam konusu mekteplerde her yıl yaklaşık 60 bin civarında talebenin eğitim aldığı belirtiliyor.

FETÖ'nün ABD'deki sözleşmeli mektepleriyle ilgili çok sayıda finansal usulsüzlük soruşturması açılmış, Birleşik Soruşturma Bürosu (FBI) örgütün kimi mekteplerine baskın düzenleyerek aramalar yapmıştı.

Öte yandan haziranda ABD’nin iki farklı eyaletinde, FETÖ kontaklı iki sözleşmeli mektepten birinin eğitim faaliyetleri iptal edilmiş, bir gayrısının ise hibe başvurusu reddedilmişti.

Hafta başında, Ohio'da 12 farklı bürosu bulunan FETÖ'ye ilişkin Horizon Science Academies (HSA) isimli sözleşmeli mektebin, yeni eğitim-öğretim yılı için öğrenci başına 1750 dolara kadar çıkan geri ödemesiz yardım programı için yaptığı talep, eyaletin eğitim bakanlığınca reddedilmişti.

Geçen hafta, Alabama Ulusal Sözleşmeli Mektepler Komitesinde yapılan oylamada, FETÖ'nün “Woodland Hazırlık Okulları” isimli eğitim kuruluşunun, faaliyete başlama koşullarını karşılamaması ve umum kabul görmüş finansal standartlara uyulmaması nedeniyle açılmadan kapatılmasına karar verilmişti.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top