80 baronun ‘Savunma Yürüyüşü’ başladı

Barolar ile birlikte meslek kuruluşlarının yapısı ve seçim sistemini değiştirmeye yönelik yasa teklifi hazırlığına reaksiyonlar sürüyor. Süreci kıymetlendiren barolar, hükümet yetkilileriyle müzakerelerden sonuç alamadıklarını belirtti. Ortak aksiyon kararı alan baroların yöneticileri, bulundukları kentlerden Ankara'ya 'Savunma Yürüyüşü' başlattı.

Yürüyüşler, sembolik olarak 20 kilometre ile sonlandırıldı. 20 kilometrelik yürüyüşün akabinde yola araçla devam edilecek. 80 baro yöneticisinin pazartesi günü Ankara’da olması bekleniyor.

STK'LAR DA DESTEK VERİYOR

İstanbul Barosu Yöneticisi Mehmet Durakoğlu bugün saat 10:00'da Kartal'daki Anadolu Adliyesi önünden Ankara'ya sembolik bir yürüyüşe başladı. İstanbul Barosu'nun yürüyüşüne İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Özgür Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Tabipler Odası, TMMOB Bölge Uyum Heyeti da destek verdi.

“İLK DEFA 80 BARO ORTAK REAKSIYON KOYDU”

Türkiye'de birinci sefer 80 baro bir tutum koymak suretiyle bu değişikliklere karşı olduklarını söz eden Durakoğlu, “Biz bu memleketin 80 barosu olarak çok sıkıntı bir araya gelebiliyoruz. Ancak birinci sefer bu türlü bir konumda bir araya gelebilmeyi başardık” tabirlerini kullandı.

Türkiye'nin dört bir yanında baro yöneticilerinin Ankara'ya hakikat yürüdüğünü söyleyen Durakoğlu, “Avukatlık yasa tasarısında yapılması düşünülen değişiklik, aslında yalnızca avukatları ya da baroları ilgilendiren bir değişiklik değildir. Birden çokça baronun getirilmesine ait tasarım açık bir biçimde halkın hak arama özgürlüğüne getirilmiş bir sınırlamadır” diye konuştu.

MANİSA BAROSU LIDERI ARSLAN: ÇOKLU SİSTEM BAROLARIN SİYASALLAŞMASI DEMEKTİR

Manisa Barosu ve baroya bağlı avukatlar Manisa Adliye Sarayı'nın önünde bir araya geldi. ‘Barolara Dokunma, Savunma Susturulamaz' dövizleri taşıyan avukatlar ‘Hak, hukuk, adalet' sloganları eşliğinde Ankara'ya yürüyüşü geçti. Yürüyüş öncesinde Manisa Baro Lideri Ali Arslan açıklama yaparak, baro seçimlerinde yapılması düşünülen değişikliklere reaksiyon gösterdi.

Arslan yaptığı açıklamada, hükümetin 2010 yılından bugüne kadar baroların yapısını değiştirmek emelli bir çok teşebbüste bulunduğunu, fakat baroların direnciyle bu teşebbüslerin engellendiğini tabir etti. Arslan, çoklu baro sisteminin getirilmek istendiğini ve bu sistemin hem baroları hem de yargıyı siyasallaştıracağını lisana getirdi.

AYDIN BAROSU LIDERI BOZKURT: BU YÜRÜYÜŞ SAVUNMANIN ONUR YÜRÜYÜŞÜDÜR

Aydın Baro Lideri Gökhan Bozkurt, Adliye önünde yaptığı basın açıklamasıyla yürüyüşe başladı. Bozkurt, yerkürede ve Türkiye'de pandemi süreci yaşanırken Cumhurbaşkanlığı sarayında bir ekibin baroları bölüp parçalayacak, seçim sistemini değiştirecek teşebbüste bulunduklarını söyledi.

Daha evvel 80 Baro lideriyle birlikte diyalog kapılarının açık olduğunu, bir değişiklik yapılacaksa barolarla birlikte yapılması gerektiğini önerdiklerini, lakin davetlerinin cevapsız kaldığını belirterek “Yürüyebildiğimiz noktaya kadar yürüyeceğiz, gerekirse Kars’a kadar yürüyeceğiz. Hava sıcak olsa da, dolu, yağmur yağsa da tekrar yürüyeceğiz” dedi.

Görüştükleri birçok milletvekilinin,değiştirilmek istenen maddeden haberlerinin bile olmadığını söyleyen Bozkurt, “Çoğu bizden duydu. Keşke bunlar olmasaydı, keşke yürümek zorunda kalmasaydık. Bu yürüyüş savunmanın onur yürüyüşüdür. Bu yolu yürümekten onur duyuyorum. Baro liderlerine, on binlerce baro üyesi avukata bunları yapanlar tarihe utanç sözleriyle geçecek. Keşke Türk yargısı, Türk demokrasisi, devletimiz bu ayıbı yaşamasa, tarihe bu türlü geçmeselerdi” formunda konuştu.

İZMİR BAROSU LIDERI YÜCEL: İHANET GIRIŞIMIYLE KARŞI KARŞIYAYIZ

İzmir'de Bayraklı Adliyesi önünde bir araya gelen avukatlar, “Savunma savunmasız değildir” yazılı pankart açarak yaptıkları basın açıklamasında Ankara yürüyüşüne başladıklarını duyurdu. İzmir Barosu'nun açıklamasına İzmir Tabip Odası, KESK, İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin temsilcileri de destek verdi.

Burada konuşan İzmir Baro Yöneticisi Özkan Yücel, “Bir ihanet girişimiyle, bölme, parçalama, ele geçirme girişimiyle karşı karşıyayız” dedi.

Yücel, şunları söyledi:

“Suskunluğumuzu sesimiz olmadığı biçiminde algılamayın, söyleyeceklerimiz var, yola çıkmaya, savaş etmeye hazırız. Bu teslimiyet girişimini kabul etmediğimizi, asla kabullenmeyeceğimizi ve meslek örgütlerimizin ele geçirilmesine müsaade vermeyeceğimizi bir defa daha duyurmaya gidiyoruz. Bize ‘Siyaset yapıyorsunuz’ diyorlar, yanılıyorsunuz zira biz Kaz Dağları'nı, Salda Gölü'nü, Hasankeyf'i korumak için konuşuyoruz. Buna siyaset diyorsanız siyaset yapmaya devam edeceğiz. Biz istismara uğrayan evlatları korumak için, şiddete uğrayan bayanların yanında taraf alıp onlar ismine adaleti istemek için, hak ihlallerine karşı bütün yurttaşların yanında olmak için, dün mültecilerin bugün Roman yurttaşlarımızın haklarını koruyabilmek için, bütün yurttaşlarımızın sesi olabilmek için savaş ediyoruz. Yaptığınız her yanlışı teşhir etmeye, buna karşı çıkmaya, bununla uğraş etmeye devam edeceğiz. Şayet buna siyaset diyorsanız barolar siyaset yapmaya devam edecek.”

KOCAELİ BAROSU LIDERI CANDEMİR: UMUYORUZ SESİMİZİ DUYARLAR

Kocaeli Barosu Yöneticisi Bahar Gültekin Candemir, Kocaeli Adliyesi önünde yaptığı açıklama sonrası Savunma Yürüyüşü'ne başladı.

Kocaeli Adliyesi önünde “Savunma yürüyor” sloganının atıldığı açıklamaya TMMOB, CHP ve Emek Partisi de destek verdi. Burada konuşan  Kocaeli Barosu Yöneticisi Bahar Gültekin Candemir, “Avukatlık kanununda düzenleme yaparak, vilayetlerde çoklu baro, nispi seçim ile baroların mensubiyet sıkıntısının ortadan kaldırılmasına yönelik bir yasa tasarısı çalışması var” dedi.

19 Mayıs ve 1 Haziran tarihinde Türkiye'de bulunan 80 baro ve TBB olarak imzaladıkları bildirgelere atıfta bulunan Candemir, “Bu yasa tasarısının ivediklikle ortadan kaldırılması ve sorunlarımıza tahlil bulabilmek ismine bunu lakin baroların kendi maddelerini yaparak gerçekleştirebileceğini kamuoyuna açıklamıştık. Adalet Bakanı ile bu süreçte temasta bulunduk, taleplerimizi söz ettik ancak yasa değişikliğine ait çalışmalar süratle devam etti. Bugün, o bildirgelerde saklı tuttuğumuz demokratik hak tasarrufu doğrultusunda pek çok vilayette bulunan baro yöneticileri olarak Ankara'ya yürüyoruz. Ümit ediyoruz sesimizi duyarlar. Yalnızca baroların da değil, kamu kurumu niteliğindeki tüm meslek odaları hakkında bölmek, işlevsizleştirmek, vazife yerlerini külliyen daraltmayı öngören yasa değişikliği ortadan kaldırılsın, vazgeçilsin. Zira bizler toplumsal barış için, demokrasi ve insan hakları için uğraş eden, yasalarında bu mücadeleyi hizmet ve sorumluluk yüklenmiş kurumlarız” sözlerini kullandı.

VAN BARO LIDERI UÇAR: ADALET İÇİN YÜRÜYORUZ

Ankara'ya sahih yola çıkan Van Barosu Lideri Zülküf Uçar, Van Adliyesi önünde açıklama yaptı. Baroların yürüttüğü hukuk savaşının sindirilmek istendiğini söyleyen Uçar, basın açıklamasında şöyle konuştu:

“Bizlerden meslektaşlarımızın haklarını korumamamızı, tutuklu olan meslektaşlarımızın adil yargılanmalarını istemememizi, bayana yönelik şiddete ve evlat istismarına karşı durmamamızı, topluluğun haklarını korumamamızı, insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü savunmamamızı, yurttaşın seçme ve seçilme hakkını gasbeden kayyum tatbikine, seçilmiş belediye yöneticilerinin ve milletvekillerinin tutuklanmasına itiraz etmememizi, etrafımızın, doğal güzelliklerimizin ve bize kalan mirasın talan edilmesine karşı savaş etmememizi istiyorlar.

Vefat orucunda olan meslektaşlarımız Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma taleplerini duymamamızı, hala cezaevlerinde olan meslektaşlarımız Av. Bekir Kaya, Av. Selçuk Kozağaçlı, Av. Sevda Çelik Özbingöl’ün ve daha birçok meslektaşımızın yargılamalarına ait hukuksuzlukları görmezden gelmemizi, Av. Tahir Elçi’nin gerçek katillerinin yargılanmamasını istiyorlar. Van Barosu olarak hak, hukuk, adalet için yürüyeceğiz, tam bağımsız, güçlü bir yargı için yürüyeceğiz, tarihi sorumluluğumuz gereği, yargının kurucu ögesi olan avukatlığın, mesleğimizin bağımsızlığı için Ankara’ya yanlışsız adım atacağız. Van Barosu savaş etmekten hiçbir devir vazgeçmedi, yasa tasarısı geri çekilinceye kadar da savaş etmeye devam edecektir.”

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top