60 sanıklı Reina katliamı davasında bir tahliye

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Abdulkadir Masharipov'un da aralarında bulunduğu birtakım sanıklar Ses ve Imajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Tahliye edildikten sonra Göç Yönetimi Müdürlüğü’nde tutulan Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva ve Masharipov'un birlikte yaşadığı Tene Trore evlatları ile duruşmaya geldiler.

'PANDEMİ NEDENİYLE SAVUNMA HAZIRLAYAMADIK'

Duruşma Yöneticisi Ersin Öztürk'ün, savcının mütalaasını Ocak ayında verdiğini hatırlatarak belgeyi karara çıkartmayı düşündüklerini söylemesi üzerine laf alan kimi sanık avukatları pandemi nedeniyle cezaevine gidip müvekkilleriyle görüşemediklerini, bu nedenle mütalaaya karşı savunmalarını hazırlayamadıklarını belirterek müddet talebinde bulundular. Bir sanık avukatı ise duruşmanın pandemi sonuna ertelenmesini istedi.

MASHARIPOV SAVUNMA YAPMADI

Savcının mütalaasına ait son savunması sorulan sanık Abdulkadir Masharipov, “Söyleyeceğim bir şey yok” dedi.

'HİÇBİR SUÇA KARIŞMADIK'

Sanık Abdulkadir Masharipov’un eşi sanık Zarina Nurullayeva, “Bizi bir sene evvel hür bıraktılar. Bizi Göç İdaresi'ne götürdüler. Orada yeniden bir sene tutuklu olduk. Önceleri yurt dışına çıkış yasağınız var, deniyordu. Bir yıl kaldık. Sonra hastaneye götürdüler. Orada polisler bekledi. Sonra bizi tekrar Göç İdaresi'ne götürdüler. Biz sahiden tahliye olmadık ki…Hiçbir suça karışmadık. Biz sahiden tahliye olmak istiyoruz. Hiçbir adalet görmedik” dedi.  

'ÇOCUĞUMU MAHPUSTA YERKÜREYE GETİRDİM'

Sanık Abdulkadir Masharipov’un birlikte yaşadığı sanık Tene Trore ise “İstediğim tek şey bu belgenin bir an önce sonuçlanması. Zira üç yıldan çokça bir vadedir devam ediyor. İki yılımı mahpusta geçirdim. Evladım oldu. Evladımı mahpusta yerküreye getirdim. Bir an evvel bu davanın bitmesini istiyorum” dedi. Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva duruşmaya kızı ile,   Mashaipov'un birlikte yaşadığı Tene Trore duruşmaya cezaevinde doğurduğunu söylediği oğlu ile katıldı. Her iki evlat da duruşma boyunca validelerinin yanında sanık sandalyesinde bekledi. Evlatların hengam zaman yüksek sesle konuşmaları ve sanıklara ayrılan kısımda dolaşmaları üzerine duruşma yöneticisi savunmalarını yapan Nurullayeva ve Trore duruşma bitmeden gidebeileceğini söyledi. Bunun üzerine Nurullayeva ve Trore evlatları ile duruşma salonundan ayrıldı.  

BiR SANIĞA TAHLİYE

Duruşma heyeti, sanıklardan Abdulkadir Masharipov, İlyas Mamaşaripov'un da arasında bulunduğu 17 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Heyet, sanık Abulaiti Halike'nin günah delillerinin büyük orantıda toplanmış olması, delilleri karatma ihtimalinin olmaması, sabit ikematgah sahibi oluşu, kaçma ihtimalinin olmaması nedeniyle tahliyesine karar verdi.

Duruşma, 7 Eylül'de Silivri'de yapılmak üzere ertelendi.  

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top