40 günlük yanlış bitti

AK Parti’nin başlattığı, içtimaî medyada ‘12 unsurluk etik kurallara uyacağını taahhüt eden ulusal hesapları’ simgelediği belirtilen yeşil top pratiği sona erdi. Profilinde yeşil top ve Türk bayrağı bulunan profiller; muhalif hatun siyasetçi, gazeteci ve hukukçulara hücumda bulunmuştu. Twitter’ın AK Parti Gençlik Kolları’yla temaslı olduğunu duyurduğu 7 bin 340 hesabı kapattığı süreçte erişimi engellenen hesaplar arasında yeşil toplu kullanıcılar da bulunuyordu. Bu kullanıcılardan biri son olarak HDP eski Eş Umumî Yöneticisi Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş hakkında iğrenç sözler kullanmıştı. 

AK Parti MYK içtimasında Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Umumî Yönetici Yardımcısı Mahir Ünal ile Küme Başkanvekili Bülent Turan arasında yeşil top tartışmasının yaşandığı tez edildi. Turan, bunun üzerine Twitter hesabındaki yeşil topu kaldırdı. Ünal yeşil topu kullanmaya devam ederken, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in de bu ibareyi kaldırdığı görüldü. Öte yandan AK Parti’nin içtimaî medyadaki etik ihlallere uymayanları deşifre etmek hedefiyle oluşturduğu ve 16 Mayıs’tan bu yana paylaşım yapılmayan Etik Heyet hesabı da kapatıldı. Turan’ın “Neden simge olarak top seçiliyor. Bunun öbür manaları da var. Neden üçgen yıldız ya da hilal değil. Kaldırılması lazım” laflarına karşılık veren Ünal’ın tatbikin farkındalık yarattığı ve hedefine ulaştığını söylediği belirtildi. Bunun üzerine Turan’ın da “Amacına ulaştıysa kaldırılabilir o zaman” dediği tabir edildi. Ünal’ın başlattığı yeşil top pratiğinin sona erdiği tekrar Ünal tarafından duyuruldu. Ünal “Etik Farkındalık” çalışmasının, hakaret, küfür ve saldırganlık üzere etik olmayan paylaşımları kamuoyu gündemine taşıyarak tartışılmasını sağladığını ve dezenformasyonla savaşta turnusol tesiri oluşturduğunu belirtti. Kendisi yeşil topu kullanmaya devam eden Ünal, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 1 Mayıs’ta başlattıkları “Etik Farkındalık” çalışmasının, “Dijital Farkındalık” çalışmasıyla 10 Haziran’da sona erdiğini söz etti. Ünal, 40 gün süren “Etik Farkındalık” çalışmasında küfür, hakaret ve dezenformasyonu görünür kılmak için kullandıkları “Yeşil Küre”nin hizmetini muvaffakiyetle tamamladığını bildirdi. 

MYK’DAN 10 İSİM SİMGEYİ KULLANMADI 

AK Parti Merkez Idare Kurulu’ndan 14 isim Ünal’ın davetinin akabinde profillerine yeşil top simgesini eklerken, 10 isim ise profiline bu simgeyi kullanmadı. Profillerine simgeyi ekleyen MYK üyeleri arasında, Umumî Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Seçim İşleri Sorumlusu Ali İhsan Yavuz, Toplumsal Siyasetler Sorumlusu Fatma Betül Sayan Kaya, TBMM Küme Yöneticisi Naci Bostancı üzere isimler bölge aldı. Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Siyasi ve Hukuk İşleri Sorumlusu Hayati Yazıcı, Küme Başkanvekilleri Hasret Varlıklı ve Bülent Turan ise profillerine yeşil top eklemedi. 

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top