YKS sınav giriş belgeleri ve sınav yerleri ne zaman yayımlanacak? 2020 YKS ne zaman?

Sınava girecekleri okulları ve sınav salonlarını önceden görmek, adayların stresinin azalmasına neden olurken, diğer yandan da olası aksiliklerin önüne geçilmesine fayda sağlıyor. Sınava hazırlanan adaylar, her türlü aksiliğin önüne geçmek için önemli bir role sahip olan sınav yerlerini ve sınav giriş belgelerini açıklanmasını merakla bekliyor. İşte, 2020 YKS sınavı tarihi, sınav yerleri ve sınav giriş belgelerine dair son durum…

2020 YKS NE ZAMAN? 

Koronavirüs nedeniyle tarihi değişen 2020 YKS’nin ne zaman olacağına dair araştırmalar devam ederken, ÖSYM’nin resmi sitesinden yapılan açıklama ile hem 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın tarihi hem de bu yıla ait güncellenen YKS sınav kılavuzu kamuoyu ile paylaşıldı. https://www.osym.gov.tr internet adresinden yapılan açıklamaya göre, 2020 YKS 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacak.
Bu kapsamda TYT sınavı 27 Haziran’da, AYT ise, 28 Haziran’da gerçekleştirilecek. 

YKS SINAV GİRİŞ BELGELERİ VE SINAV YERİ NE ZAMAN YAYIMLANACAK?

Sınava girecek adayların, sınav gününden önce, streslerini azaltmak ve olası aksiliklerin önüne geçmek için sınav yerlerinin önceden öğrenilmesi büyük önem taşıyor. Normal şartlarda ÖSYM sınav giriş belgeleri ile sınav yerlerini en geç sınav tarihinden 14 gün önce açıklıyordu. Önceki yıllar baz alındığında, 27-28 Haziran’da gerçekleşecek olan 2020 YKS sınavı için sınav yerlerini ve sınav belgelerinin 13 Haziran itibarıyla açıklanması bekleniyor. 

YKS SINAV SÜRESİ DEĞİŞTİ 

Koronavirüs hayatın her alanında çeşitli değişikliklere neden olurken, bu değişikliklerden biri de 2020 YKS sınavının süresinde oldu. YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu yıla özel olmak üzere YKS sınav süresinin 30 dakika (yarım saat) uzatıldığını açıkladı. Buna göre, önceki yıllarda 135 dakika olan sınav süresi bu yıl 165 dakika olacak.

Alınan bu karar sonrası, sınav ile ilgili de değişiklikler yapıldı. YÖK Başkanı Yekta Saraç, YKS sınavının süresinin sadece bu yıla mahsus 

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top