Yeni Zelanda’da yeni vaka şoku! Başbakan ‘Kabul edilemez’ diyerek orduyu görevlendirdi

Tüm dünyayın esir alan yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yendiğini ilan ettikten sonra bütün Kovid-19 hastalarının taburcu olduğunu duyuran Yeni Zelanda’da karantina şoku yaşanıyor… Kısıtlamaların hafiflemesiyle Britanya'dan memlekete giren iki hatunun durumu karantina karmaşasına neden oldu.

320 KIMSEYE BULAŞTIRMIŞ OLABİLİRLER

Farz 14 gün karantinasından erken çıkmayı başarabilen bayanlara izolasyonda test yapılmadığı lakin farklı bir kente gittiklerinde test yapıldığı ve sonuçların müspet olduğu ortaya çıktı. Bayanların bindiği uçaktaki ve temas ettikleri yekun 320 kimseye ulaşılıp izole olmaları isteniyor. 

'KABUL EDİLEMEZ BİR HATA'

Yaşananların akabinde Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern bir açıklama yaptı.  Ardern, “Bu hatunların test yapılmadan karantinadan çıkarılması sistemin kabul edilemez bir kusuru. Test yapılmamasının sebebi kaynak eksikliğinden değil. Sıhhat Bakanımız David Clark’la yolumuza devam edeceğiz” tabirini kullandı.

ORDU GÖREVLENDİRİLDİ

Ardern, ordunun bundan sonra devlete gelenler ve mecburî karantina sürecini tesis etmekle hizmetli olacağını söyledi. Ardern, iki vakanın devletin Kovid'sizlik durumunu değiştirmediğini söyledi ve ekledi “Sınırlarda vakalar olacağını daima iddia ediyorduk” 

Öte yandan hükümet hâlâ iki hatunun Britanya'dan geldikten sonra kendilerine 14 gün izolasyonu geçirmeleri için tahsis edilen otelden nasıl erken çıkabildiğinin karşılıklarını arıyor. 

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top