Kılıçdaroğlu’ndan apartman görevlilerine ‘örgütlenin’ çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, video konferans yöntemiyle apartman görevlileriyle görüştü ve sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu örgütlenmek kadar değerli bir şey olmadığını vurgulayarak, “Büyük ölçüde haklarınızın ihlal edildiğini biliyorum. Yasaların sağladığı güvencenin verilmediğini de biliyorum. Bunun mücadelesini vermek için sizin örgütlenmeniz lazım. Biz sizin hakkınızı her ortamda savunuyoruz. Bu konuda broşür hazırladık, hangi hakka sahip olduğunuz yazılı. Benim gördüğüm kadarıyla apartman görevlileri, apartman yöneticisiyle anlaşma yapıyor ama ailesiyle çalışıyor. Çalışma saati yok” diye konuştu.

Koronavirüs sürecinde apartman görevlilerinin alana çıkıp riski üstlendiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Herkese maddi imkanlar sağlandı ama size hiçbir şey verilmedi. Ben şunu önerdim. İşsizlik Sigortası Fonu’nun 1 yıllık faizi 16 milyar lira. Bu 16 milyar lira ile bütün apartman görevlilerine 2’şer bin lira verirsiniz, üstü de artar” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın denetimleri yeterince gerçekleştirmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bunların gerçekleşmesi için yapılması gerekini şöyle anlattı:

SİYASİLER KULAK KABARTIR: Çünkü güç değilsiniz, güç olsanız çıkacak birisi 500 bin kişi adına konuşacak. 500 bin kişi adına konuşmak nedir biliyor musunuz? 500 bin kişinin çıkıp konuşması, Türkiye’deki bütün siyasi partiler kulak kabartacak. Sizlerin oylarına talip olacaklar. Biz ilk yola çıktığımızda taşeron işçileri örgütledik. Ömür boyu asgari ücret, izin hakkı hiç yoktu zaten. Ancak biz onları örgütledik, onları konuşturmadık, iş güvencesini garantiye aldık. Onlar adına konuştuk ve onlar da bize destek verdiler.

GÜNEŞ GÖRMEYEN YERLERDE: Konut politikasının değişmesi lazım. Apartman görevlisinin insani şartlarda oturabileceği bir dairenin tahsis edilmesi lazım. Öyle yerler var ki güneş görmüyor. Olur mu ya, bunların da çoluk çocuğu var ve güneş görmeye hakları var. Bunların da insanca yaşamaya hakları var.

ÇÖZÜM AİLE YARDIMLARI SİGORTASI: Aile Yardımları Sigortasını kaç arkadaşım biliyor. Niye Türkiye’de yok. İşsizlik Sigortası, yaşlılık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası var mı, var. Uluslararası Çalışma Örgütünün kabul ettiği 9 sigorta kolundan, Aile Yardımları Sigortası yok. Bunu talep edeceksiniz. 60 yaşında apartman yöneticileriyle oturdunuz, işinize son verdi. Yaş 60 ne zaman emekli olacaksınız, 5 yıl sonra. Nasıl geçineceksiniz? Bunun çözümü Aile Yardımları Sigortası’dır.

YETER Kİ PEŞKEŞ ÇEKME: Devletin sorunları parayı hakkıyla kullanmakla çözülür. Yeter ki birilerine peşkeş çekme. Her şey var. Paramız, imkanımız var. Denizimiz, gölümüz var. Ama mutsuz insanlarımız da var.”

Apartman görevlileri Kılıçdaroğlu’na şunları anlattı:

-İş yükü ağırdı, koronavirüsten dolayı insanlar eve kapanınca arkadaşlarımız hep dışarıda ve sokaktalar. Bununla ilgili belge imzalatılıyor, boş kağıt imzalatmak isteniyor. 25 Mart’ta hükümete çağrı yaptık, işten çıkarmalar durdurulsun dedik. Ama sesimizi duyan olmadı.

-Çalışma saatlerimiz çok fazla. Fabrikada çalışan işçi gibi değil, sigorta primlerimiz vergiye tabi olmadığı için aylık kıdem tazminatına da tabi olamıyoruz.

-Elektrik faturalarını kendimiz ödüyoruz.

-Apartmanlara gelen yok çalışma bakanlığından, denetleme yok.

-23 yıldır konut işçisi olarak çalışıyorum, kesinlikle hak verilmez alınır. Sendikayı getirdik ve 67 kişi sendikalı olduk. Bayramlarda çalıştığımızda mesai vermek zorunda kaldılar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top