‘Kendimden önce Türk milleti adına sevindim’

SALİHA SULTAN-KARAR

14 yaşındaki genç piyanist Mert Hakan Şeker, her yıl Amerika’da düzenlenen, bu yıl 8 devletten 106 kişinin katıldığı Sempre Music yarışında jüriden en yüksek puanı alan 6 bireyden biri olarak, 2021 yılı içerisinde yerkürenin en değerli konser salonlarından biri olan New York Carnegie Hall salonunda performans sergilemek için davet aldı. Armağanıyla bütün Türkiye’yi gururlandıran genç piyanist Mert Hakan Şeker, mükafatını KARAR’a kıymetlendirdi.  Şeker, sevincini “Ödül beni çok memnun etti, kendimden evvel Türk milleti ismine çok sevindim. Zira devletimi en iyi formda bütün yerkürede temsil etmek benim en büyük amacım. Buna bir adım daha yaklaştığım için çok mutluyum” kelamlarıyla lisana getirdi. New York’ta sahne alacağı günü heyecanla beklediğini söyleyen Şeker, “Orası yerkürenin en saygın salonlarından biri. New York Carnegie Hall’da çalmak her müzisyenin hayalidir” dedi. Armağan haberinin akabinde eski Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın kendisini arayıp tebrik ettiğini aktaran Şeker, “Nabi Beyefendi benin ileride çok daha iyi noktalarda olacağımı düşündüğünü söyledi, gurur duydum” diye konuştu. Şeker, kendisine inanan ve destekleyen piyano muallimi Elena Çekiç’e ve ailesine de teşekkür etti. Şeker, pandemi nedeniyle bu yıl online gerçekleşen yarışa Liszt, Chopin, Rachmaninov’dan icra ettiği üç yapıtın medya kaydıyla katıldığını kaydetti. 

BU MUVAFFAKIYETLER MERT’İ ŞIMARTMIYOR

Şeker’in muallimi piyanist Elena Çekiç ise, mükafatla berhudar olduğunu söyleyerek “Mert yaklaşık dört yıldır mekteplim. Mükafatı beni çok mesut etti. Mert çok çalışkan bir evlat. Son yıllarda ABD’de, Melbourne, Torino üzere yerkürenin birçok mahallinde solo konserler verdi, birçok muvaffakiyet kaydetti. Mert basında çok taraf alıyor lakin onun amacı ünlü olmak değil. Mert herkesle çok hoş konuşan, diğerlerinin başarılarıyla berhudar olabilen biri. Çok hoş bir evlat, vesair talebelerime de, herkese yardım ediyor. Muvaffakiyetleri Mert’i asla şımartmıyor. Daha da büyük muvaffakiyetleri olacağına da inanıyorum” tabirlerini kullandı. Çekiç, müsabakada talebeleri Eva Fitoz ve Beğenilen Fikir’in de kategorilerinde bir numara olduğunu aktararak, üç talebesiyle de gurur duyduğunu söyledi.

PANDEMİDE RESİTALLERİMLE MORAL VERDİM

Genç piyanist Şeker, yarışa katıldığı pandemi sürecinde konuttan verdiği resitallerle dinleyicilerine moral verdiğini de kaydederek, “Pandemi periyodunda kişiler hanede çok gerilimliydi. Müzik bu gerilime çok iyi geldi zira müzik kişileri rahatlatıyor. Pandemi periyodunda en çok muhtaçlık duydukları müzikti, meskenden yaptığım resitallerin akabinde dinleyicilerim çok şık icmaller yaptılar, bana teşekkür ve dua ettiler. Onlara moral vermek beni çok keyifli etti” diyor.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top