HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması nasıl indirilir? HES kodu uygulamasını iPhone ve Android için ücretsiz indirin

'HES kodu uygulaması nasıl indirilir?', 'Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl kullanılır?', 'HES uygulaması iPhone ve Android nasıl indirilir?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Koronavirüs (corona virüs) salgın hastalığı dolayısıyla uygulanan seyahat kısıtlamaları kademeli olarak kaldırılıyor. Bu kapsamda şehirler arası seyahat yasağı 27 Mayıs 2020 itibariyle 11 ile kadar indirilirken, seyahat etmek için 'HES kodu alma' şartı getirildi. Peki, 'HES kodu nasıl alınır?' İşte 'HES kodu uygulaması indirme ekranı'…

HES UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün takip edilebildiği 'Hayat Eve Sığar' uygulaması aracılığıyla şehirler arası seyaharlerde kullanılacak HES kodunun alınacağını söyledi. 

Doğrudan Sağlık Bakanlığı koordinasyonu ile geliştirilen HES uygulaması, App Store ve Google Play Store'dan indirilebilir.

HES UYGULAMASI iPHONE İÇİN TIKLAYIN

HES UYGULAMASI ANDROID İÇİN TIKLAYIN

HES KODU NASIL ALINIR?

Uygulamayı kurduktan sonra telefon numaranızı girerek doğruma yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra karşımıza ilk çıkan ekranda yer alan seçenekler içerisinde “HES Kodu İşlemleri” başlığına tıklıyoruz. Daha sonra gelen ekranda “Yeni Kod Ekle” başlığını seçiyoruz. HES kodunun ne kadar süreyle kullanılacağını seçip “Devam” dedikten sonra işlemi tamamlıyoruz.

HES UYGULAMASI ÜCRETSİZ Mİ?

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ücretsiz olarak Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarına indirilebilir durumda.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NASIL KULLANILIR?

Uygulamanın en büyük avantajı riskli bölgeleri gösteriyor olması. Eğer bulunduğunuz konum, kovid-19 konusunda birçok vakaya ev sahipliği yapıyorsa bu konuda bildirim alıyorsunuz. Benzer şekilde riskin düşük olduğu bölgeleri de görebiliyorsunuz.

'Sağlık Durumu'nda en yakın sağlık kuruluşları ile ALO 184 hattı bilgisi yer alıyor. Ayrıca size yöneltilen soruları cevaplayarak online corona virüs testi yapmanız da mümkün.

Uygulamada risk haritasını açmak istediğinizde ise TC Kimlik Numarası ve doğum tarihi gibi ek bilgileri girmeniz ve konum servisi için izin vermeniz talep ediliyor. Bu servisi açmadan uygulama bulunduğunuz yeri göremez ve sizin risk bölgesinde olup olmadığını size söyleyemez. Dolayısıyla cihazınızın konum servisini açmanız ve uygulamaya konum bilgisine ulaşma iznini vermeniz gerekmektedir.

CORONA VİRÜS RİSKİ OLAN BÖLGEYE GİRİNCE UYARI GELECEK

Yoğunluk haritası, bulunduğunuz bölgenin kovid-19 riskli bölge olup olmadığını size gösteriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen vakalar ve belirlenen riskli bölgeleri hızlıca görebilirsiniz. Bu sayede bulunduğunuz konumun risk seviyesini öğrenebilirsiniz. Yoğunluk haritasında 'Evde İzolasyon', 'Riskli' ve 'Enfekte' olarak haritada durumunuzu görebiliyorsunuz. 

HES HAYAT EVE SIĞAR APP İNDİR

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs takibi için geliştirdiği ve şehirler arası seyahatlerde mecburi olan HES kodunun alınabildiği 'Hayat Eve Sığar' uygulamasını, Android kullanıcıları BURAYA tıklayarak, iPhone ve iPad kullanıcıları ise BURAYA tıklayarak yükleyebilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top