Dışişleri Bakanlığı: Fransa, Libya’da da karanlık işler peşinde

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın, Türkiye'nin Libya'ya müdahalesine ait tezlerine karşılık verildi. 

Açıklamada, “Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığının, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Paris ziyaretiyle ilgili açıklamasıyla bir soruya cevaben yaptığı açıklamada, devletimizin Libya'ya yönelik tavrına dair savları, Fransa’nın Libya’ya yönelik karanlık ve izahı bulunmayan siyasetinin yeni bir göstergesidir.” tabiri kullanıldı.

Fransa'nın, Libya'da legal hükümeti devirerek devlette otoriter rejim kurmaya yeltenen ve siyasi tahlilden yana olmadığını alenen açıklayan darbeci ve korsan Halife Hafter'e verdiği desteğin, Libya bunalımını körüklediği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Fransa'nın bu yaklaşımı Hafter'i askeri yollarda ısrar etme konusunda cesaretlendirmiş, Libya halkının acılarını ve meşakkatlerini artırmıştır. Libya'da barış ve istikrarın tesisinin önündeki en büyük mahzur ise Fransa ve kimi devletlerin BM Güvenlik Kurulu kararları hilafına gayrimeşru yapılara verdikleri destektir.”

“ESAS DUYULMASI GEREKEN, FRANSA'NIN KARANLIK İŞLERİ”

Türkiye'nin, BM kararları çerçevesinde milletlerarası camia tarafından tanınan hükümete, talebi üzerine destek verdiğine işaret edilen açıklamada, Türkiye, legal hükümetin yanındayken, Fransa'nın, BM ve NATO kararları hilafına “darbeci ve gayrimeşru bir şahsın” yanında olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Libya’daki faaliyetleri meşruyken, Fransa Suriye’de olduğu üzere karanlık işler peşinde koşmakta, ortamdaki birtakım devletlerin taşeronluğunu yapmaktadır. Esas telaş duyulması gereken Fransa’nın işte bu karanlık ilgileridir. Bir NATO müttefikinin bu halde davranması kabul edilebilir bir durum değildir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, Türkiye'nin Libya'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması emeliyle BM himayesinde yürütülen eforlara destek vermeye devam edeceği vurgulandı.

Karar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top