Davutoğu: Şimdi olsaydı oy vermezdim 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Cumurbaşkanlığı Referandumu ve 2012 yılında Esed ile yaptığı görüşmenin detaylarını gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube yayında anlattı.

'ŞİMDİ OLSYADI OY VERMEZDİM'

Cumhurbaşkanlığı referandumu ile ilgili konuşan Davutoğlu, 'Sayın Erdoğan'la 3 saat görüştüm ve 17 sayfalık rapor sundum bu yanlış dedim. Size fayda getirmez sizi koalisyona mecbur bırakır dedim. 15 Temmuz sonrasında Türkiye'de çok ciddi krizler olduğu için istemeye istemeye Meclis'e gidip referundum için oy verdim' dedi. Davutoğlu, 'Şimdi olsaydı referandum için Meclis'e gidip oy vermezdim' dedi. 

2011 yılında bir çok defa Suriye'ye gittiğini açıklayan Davutoğlu “2011 Ocak ayından Ağustos ayına kadar defaatlerle Suriye'ye gittim. 8 ay ben de Sayın Erdoğan da, Sayın Abdullah Gül de hepimiz Beşar Esed'ı küçük küçük reform yapmaya ikna etmeye çalıştık. Son görüşmemle ilgili efsanevi şeyler anlatılıyor.” dedi.

“ESED'A TEMİNAT VERDİK”

Esed'le baş başa görüştüğünün anlatan Davutoğlu, “Ağustos 2012'de 6 buçuk saat görüştüm Esed'la. 3 saat baş başa. Tek niyetim vardı, aman bu Mısır'da rejim çöktü, Libya'da çöktü, Tunus'ta çöktü, Suriye'de biz senin yanındayız. Küçük birkaç reform yap. Bu dalgayı bir atlat. Bu halk seni seviyor. Biz senin yanındayız. Bu teminatı verdik.” ifadelerini kullandı.

“HİÇ BİR ŞEY GİZLİ DEĞİL”

Görüşmenin gizli olmadığını söyleyen Davutoğlu, “Şimdi yorumlar yapıyorlar bazı Suriye istihbaratı ile ilgili gazeteciler de. Şöyle diyorlar 'Davutoğlu gitti Beşar Esed'a bir takım şeyler dikte etti.' Hayır. O 6 saatlik görüşme devlet kayıtlarındadır. Hiç bir şey gizli değil.” şeklinde konuştu.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top